Rosszul indul az év az egyébként is gyengélkedő német gazdaság számára az agrártermelők egyhetes tiltakozásával és a mozdonyvezetők e hétre tervezett sztrájkjával. Európa legnagyobb gazdasága már tavaly is a legrosszabbul teljesített az eurózónában, a magas energiaárak, a visszaeső globális kereslet és a rekord magas kamatlábak megtették hatásukat
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) előrejelzése szerint a legfejlettebb ipari országok, a G7 közül egyedül Németország GDP-je zsugorodott tavaly, és a 2024-re prognosztizált 0,9 százalékos növekedése is elmarad a többiek átlagosan 1,4 százalékosra várt bővülésével.
Hasonló a három legnagyobb német gazdaságkutató intézet véleménye is, és mindegyik visszavágta az idénre várható kilátásokat: az Ifo 1,4 százalékról 0,9 százalékra, a Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung (RWI) 1,1 százalékról 0,8 százalékra, a berlini Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung (DWI) pedig 1,2 százalékról 0,6 százalékra.
A bizonytalanság késlelteti a fellendülést, mivel növeli a fogyasztók megtakarítási hajlandóságát, és csökkenti a vállalatok és a magánháztartások beruházási hajlandóságát – foglalta össze a helyzetet a Reutersnek Timo Wollmershaeuser, az Ifo előrejelzésekért felelős vezetője.
Strukturális problémák
A német gazdaságot régóta tartó strukturális problémák hátráltatják. Súlyos a munkaerőhiány, bürokratikus akadályok és a befektetések hiánya lassítja az energetikai átalakulást és a nagy sebességű internetkapcsolat kiépítését.
A hárompárti koalíciós kormány ráadásul újabb súlyos csapást szenvedett el novemberben, amikor az alkotmánybíróság hatvan milliárd eurós lyukat ütött a költségvetésben. Azóta egyre mélyül a költségvetési válság, a kormány késik a 2024-es büdzsétervezet véglegesítésével, és annak rendbetételéhez akarta megszüntetni az agrártermelőknek a gázolajra adott adókedvezményeket.
Bár a kabinet a gazdák tiltakozása miatt módosított a terveken, ez nem volt elég, a traktorok és teherautók hétfőn országszerte lezárták az utakat, leállították a termelést a Volswagen egyik gyárában és egy hétig folytatják tovább a blokádot. A héten ráadásul megkezdődhet az ország történetének eddigi leghosszabb mozdonyvezető-sztrájkja is, miután megkapták hozzá a bíróság engedélyét.
A kormány a szélsőjobb kártyát húzta elő
Német illetékesek egyre jobban aggódnak amiatt, hogy a szélsőjobboldali csoportok megpróbálják a saját politikai céljaik érdekében kihasználni a gazdák tiltakozását. „Jobboldali szélsőségesek és a demokrácia más ellenségei megpróbálnak beszivárogni a tüntetésekbe és eszközként használni azokat” – mondta Nancy Faeser német belügyminiszter. A szövetségi rendőrség úgy véli, hogy ezek a csoportok „általános sztrájkot” vagy akár zavargásokat akarnak szítani a kormány „megdöntése” érdekében, tette hozzá. Ez nem először történne meg Németországban, emlékeztetett a Politico, ugyanezzel próbálkoztak a koronavírus-oltás és az Ukrajnának nyújtott katonai segítség elleni tiltakozások alkalmával is.
A teljes cikk itt olvasható vg.hu
Címlapfotó: AFP