A várakozásoknak megfelelően mérsékelte a kamatokat a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa, amely a mai kamatdöntő ülésén 25 bázisponttal, 7 százalékra csökkentette az alapkamatot. A Világgazdaságnak korábban nyilatkozó szakértők már lassítást jósoltak az áprilisi és májusi 50 bázispontos kamatvágás után. Hiába hozhattak döntést szokatlanul nyugodt körülmények között előző alkalommal Matolcsyék, az elmúlt hetekben a globális környezet ismét megváltozott, ami érezhetően beszűkítette a jegybank mozgásterét.
A forint a legutóbbi kamatdöntés óta jelentősen gyengült, az euróval szemben a korábbi 385-ről 395-ig, míg a dollárral szemben 355-ről egészen a 369-370-es jegyzésig. Bár sokáig együtt mozgott a zlotyval, az Európai Bíróság múlt heti ítélete, amelyben súlyos büntetést szabott ki Magyarországra a bevándorlási szabályok megsértése miatt, újabb gyengülési hullámot indított el, és rövid időre meg is közelítette az árfolyam a 400-as szintet. A befektetők ugyanis attól tartanak, hogy az Európai Bizottság és a kormány közötti amúgy is feszült viszony tovább romlik, aminek végső soron az a költségvetés látja a kárát, amely az elmúlt időszak vitáit már így is megszenvedte.
A forint mozgásában azonban nemcsak a kormány és a brüsszeli intézmény között régóta fennálló vita áll, hanem a kamatkülönbözet alakulása is. Hiába kezdett bele a kamatvágásba az Európai Központi Bank, továbbra sem lehet pontosan tudni, hogy mikor dönt hasonlóképpen a Fed, ami a feltörekvő devizákra, így a forintra is rendre nyomást helyez.
Mivel a következő hónapokban az amerikai gazdaság várhatóan gyengülni fog, továbbra is három kamatvágást vár a piac. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője azonban nagyon meglepődne, ha ez a három kamatvágás összejönne, ez pedig az MNB-t is óvatosságra kell hogy intse. Egyedüli kedvező jel, hogy májusban a várakozásoknál kedvezőbb lett az inflációs adat Amerikában, ami után rögtön elkezdték beárazni a piacok a kamatvágást.
Lehet, hogy ez volt az utolsó kamatcsökkentés idén
A közgazdász arra is rámutatott: könnyen előfordulhat, hogy idén most látjuk utoljára kamatot csökkenteni a jegybankot. Az MNB idáig azt kommunikálta, hogy a piaci várakozásoknak megfelelően júniusban 6,5–7 százalék között lehet az alapkamat, illetve az év végi 6 százalék alatti kamatok „extrémek”, tehát már nagyon szűk az a sáv, ami még mozgásteret ad a jegybanknak a további kamatvágások előtt.
A teljes cikk itt olvasható.