Titkárnőnek készült, ezért kereskedelmi iskolát végzett. 1945-ben fellépett munkahelyének május elsejei ünnepi műsorában, egy Sasfiók monológgal. Produkcióját látva főnöke biztatta, menjen színésznőnek. Sikertelenül felvételizett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, így az Országos Színészegyesület színiiskolájában sajátította el a mesterség fogásait, mások mellett Rátkai Mártontól, Várkonyi Zoltántól, Gobbi Hildától. A vizsgaelőadásban nyújtott alakítását látva, az akkor még magánkézben lévő Vígszínházba szerződtették. Az államosít követően, 1949-ben különböző vidéki társulatokba küldték az együttes tagjait. Máthé Erzsit a Pécsi Nemzeti Színházba.
Az igazgató, Szendrő József néhány hónapos ismeretség után megkérte a kezét. Házasságukból született gyermekük egy esztendő után meghalt. Máthé Erzsit három évad elmúltával leszerződtedte a Nemzeti Színház. Szendrő maradt vidéki igazgató, így 1957-től külön éltek.
1965-ben Kéri László mérnök felesége lett. Az ifjú férj Casablancában kapott állást. Máthé Erzsi egy év szabadságot kért, hogy követhesse őt Marokkóba. Az esztendő leteltével haza kellett térnie, párja maradt. Hét évre rá találkoztak, de a szerelem már elmúlt.
1983-ban szerződött a Nemzetiből, az akkor alakult Katona József Színházhoz. Utoljára 2012-ben lépett színpadra. Gyermekkora óta lámpaláz fogta el, ha szerepelnie kellett, megfelelési kényszere elhasználta az idegrendszerét, ezért vonult vissza.
Két díjat alapított. Az egyiket 2003-ban, amelyet minden évad végén a Katona József Színház kiemelkedőt nyújtó társulati tagjának adnak át, a másik a Pécsi Nemzeti Színház, a Kaposvári Csiky Gergely Színház, valamely határon túli magyar nyelvű együttes kezdő művészét, illetve a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős hallgatóit segíti.