Kedden Brüsszelben ünnepélyes rendezvénysorozattal tervezik a NATO őrségváltását: Jens Stoltenberg, aki 2014 óta vezeti a szövetséget, lemond a volt holland miniszterelnök, Mark Rutte javára – írta a Deutsche Welle.
Rutte kinevezése már hónapokkal ezelőtt eldőlt, a NATO-székházban tartott szimbolikus kézfogás és koszorúzás, valamint a szövetség nagyköveteivel tartott találkozó, amelyen hivatalosan is átveszi a pozíciót Stoltenbergtől, csak szimbolikus.
A holland politikus kritikus pillanatban veszi át a vezetést, amikor a Nyugat védelmi együttműködésére a geopolitikai feszültségek terjedése mellett óriási szükség van.
Az észak-amerikai, európai és nyugat-ázsiai országok katonai szövetsége előtt számos kihívás áll, amelyek listája a közeljövőben tovább bővülhet:
- a lassan ezer napja tartó orosz-ukrán háború;
- a néhány napja Libanonra is átterjedő közel-keleti konfliktus;
- valamint az USA és Kína közti kereskedelmi háború; amely rengeteg csendes-óceáni országot magával ránthat.
A szudáni forrongás miatt még több menekült indulhat el
Ezekkel párhuzamosan a szudáni konfliktus tovább fokozhatja az európai menekültválságot, több nyugat- és közép-afrikai ország pedig szintén a háború felé tart, amely megzavarhatná a Nyugat nyersanyag-ellátását.
A novemberi amerikai elnökválasztás pedig belülről törheti meg a szövetséget, mivel a NATO legerősebb tagjaként az USA részvétele kulcsfontosságú minden közös akció sikeréhez.
Stoltenberg abban az évben vette át a katonai szövetség vezetését, amikor Oroszország annektálta a Krím-félszigetet, amely később az ukrajnai invázióba torkollott – ezen kívül azonban hivatali ideje alatt több sikert is elért, a NATO keleti és északi bővítésében, valamint a közös védelmi projektek megszervezésében is.
A norvég politikusnál csak Joseph Luns holland diplomata szolgált hosszabb ideig, aki 12 évig vezette a szövetséget.
A teljes cikk itt olvasható.
Fotó: REMKO DE WAAL / ANP MAG / ANP via AFP