A legújabb vírusvariáns a delta plusz nevet kapta, amely a mára már dominánssá vált delta variáns egy újabb mutációja – számolt be róla az MSN.com.
Az eredeti delta rendkívül fertőző, amit alátámaszt az is, hogy az Egyesült Államok Járványügyi és Betegségmegelőzési Központjának (CDC) becslése szerint jelenleg az amerikai koronavírus-megbetegedések közel 93 százalékáért felelős.
Bár a vírusvariánsok száma jelentősen megnőtt – már alfa, béta, delta és lambda változatot is számon tartanak –, ezek nem mindegyike okoz komoly aggodalmakat – emelte ki a VG szemléje.
A delta plusz névre keresztelt változatot először júniusban Indiában észlelték, és veszélyes mutációként azonosították.
A „plusz” a delta variáns tüskefehérjéjének mutációjára utal. Ez hasonló ahhoz, ami korábban a béta variáns esetében is megfigyelhető volt. Ez a fajta tüskefehérje lehetővé teszi a Covid és más vírusok bejutását a sejtjeinkbe, emiatt csökkentheti bizonyos kezelések hatékonyságát.
Ugyanakkor Colin Angus egészségügyi modellező szakember a The Washington Postnak nyilatkozva elmondta, hogy nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a delta plusz dominánssá válna a deltával szemben.
Mindaddig, amíg a lakosság nagy része oltatlan, a koronavírus velünk marad, és tovább fog mutálódni
– hívta fel a figyelmet a cikk szerint Dr. Anthony Fauci. Joe Biden amerikai elnök egészségügyi tanácsadója szerint szerencsések vagyunk, hogy a rendelkezésre álló vakcinák hatékonyak a jelenlegi mutációk ellen, de ameddig a koronavírussal szemben védettek aránya nem lesz elég magas, addig a vírusnak meglesz a lehetősége arra, hogy olyan variánst alakítson ki, amely ki tudja cselezni az oltóanyagokat, és a delta variánsnál is dominánsabbá tud válni.
(Borítókép: PuzzlePix/Shutterstock)