Magyarország lélegeztetőgép-nagyhatalom lett

Hírek Figyelo.hu

Huszonkét vizsgált, eltérő fejlettségű ország átlagában 26 lélegeztetőgép jut 100 ezer lakosra. A legtöbb az Egyesült Államokban: 54. De csak majdnem a legtöbb. Amint megérkezik a már itt levő tízezer meglevő mellé a még 6000 megrendelt lélegeztető, akkor Magyarországon 100 ezer lakosra 163 életmentő készülék fog jutni.
– írtja az Euronews.

A legtöbb az Egyesült Államokban: 54. De csak majdnem a legtöbb. Amint megérkezik a már itt levő tízezer meglevő mellé a még 6000 megrendelt lélegeztető, akkor Magyarországon 100 ezer lakosra 163 életmentő készülék fog jutni. A számok csak akkor viszonyíthatók, ha a rendelkezésre álló lélegeztetők számát összehasonlítjuk az adott ország népességével.

Japán 126 millió lakosára 45 293 lélegeztető jut, azaz 100 ezer lakosra 35 egység. Az 52 milliós Dél-Koreában 100 ezer lakosra 19, a több mint 1,35 milliárd lakosú Indiában 100 ezer lakosra mindössze 3,5 készülék jut. Abszolút számokban a vizsgált országok közül az Egyesült Államokban van a legtöbb lélegeztető, ami valószínűleg indokolt is a fertőzöttek magas aránya szempontjából. Az USA-ban 177 ezer a lélegeztetők száma, vagyis 54 jut 100 ezer lakosra. Déli, jóval szegényebb szomszédjánál, Mexikóban viszont mindössze valamivel több mint 2000, azaz 1,6 készülék jut 100 ezer lakosra.

Ausztráliában és Új-Zélandon nagyjából a lakossághoz arányos a berendezések száma: 100 lakosra 5,3, illetve 6,8 készülék jut. Európában ehhez képest több a légzőkészülék száma. A sorból kilóg Svédország az 5,5, illetve Olaszország a 8,8 géppel. Svédország népessége valamelyest nagyobb Magyarországnál. Nagyjából 10 millió lakosa van még a vizsgált országok közül Csehországnak és Portugáliának. Ehhez képest Csehországban 100 lakosra 33, Portugáliában 13,6 készülék jut 100 ezer lakosra.

A vizsgált országok összehasonlításában toronymagasan vezet Magyarország, ahová összesen 16 ezer lélegeztető fog érkezni. Ezek után 100 lakosra több mint 163 lélegeztető-készülék fog jutni.

Mivel a lélegeztetőgépek megrendelésekor még nem volt biztos, hogy mely szállítmányok érhetnek célt, ennél többet igényeltek, közel 16 000 lélegeztetőgépet. Ebből eddig közel 10 000 érkezett meg, a további szállítmányok még hátra vannak – mondta a Külügyminisztérium tájékoztatásért felelős államtitkára a Hír TV-ben. A járvány kezdetén – az országos tisztifőorvos szerint – Magyarországon 1600 lélegeztető-készülék volt. Az Egyesült Államokban egyébként a regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma meghaladja a 2,68 milliót, Magyarországon pedig a június 30-i adatok szerint 4155 a fertőzöttek száma. Az USA-ban 645-ször több a beteg, mint Magyarországon, miközben Magyarországon csaknem háromszor több a lélegeztetők száma, mint az Egyesült Államokban – közölte az Euronews.

A Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen kifejlesztett lélegeztetõgép az egyetem dísztermében tartott projektbemutatón 2020. június 22-én. A felkérést követõen mindössze két hónap alatt sikerült az egyetem munkatársainak egy olyan lélegeztetõgépet kifejlesztenie, amely fel tudja venni a versenyt a világpiacon elérhetõ készülékekkel. A klinikai tesztelés szigorú orvosi ellenõrzés mellett hamarosan elkezdõdik. A sorozatgyártás a BM Heros Zrt.-nél indult el, a készülékbõl naponta tízet gyártanak. (MTI/Mónus Márton)

(Borítókép: a koronavírus-járvány elleni védekezéshez szükséges eszközöket pakolnak ki a Wizz Air Kínából érkezett repülőgépéből a Liszt Ferenc-repülőtéren 2020. május 9-én. Kínából ma hét repülőgéppel 5,5 millió védőmaszk, 600 betegőrző monitor, 80 lélegeztetőgép és több ezer lélegeztetőgépekhez szükséges felszerelés érkezett az országba. (MTI/Botár Gergely/kormany.hu)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink