A villamosenergia-rendszerek világszerte rendkívüli átalakuláson mennek keresztül, amelynek egyik fő hajtóerejét megújulók arányának gyors növekedése jelenti. A rendszerek egyensúlyának fenntartásához a termelésnek és a fogyasztásnak minden időpillanatban egyeznie kell – ismertette a lap megkeresésére Hortay Olivér, a Századvég Energia- és Klímapolitika Üzletágának vezetője, kutatóintézeti igazgatója.
Kifejtette, a várható felhasználást korlátozottan lehet pontosan előrejelezni, a hagyományos rendszerek logikája szerint a bizonytalan keresletet folyamatosan termelő alaperőművekkel (például nukleáris blokkokkal), illetve gyorsan beindítható és leállítható, szabályozható kapacitásokkal (például gázerőművekkel) követték le.
A megújulók terjedésével az időjárásfüggőség növekszik, ezért a villamosenergia-rendszerekben egyre több rugalmas kapacitásra is szükség van – emelte ki Hortay Olivér. Erre több műszaki megoldás létezik, például új szabályozható kapacitások, ipari méretű akkumulátorok, de itt jön képbe a szivattyús erőművek építése is. Ezek lényegében vízerőművek, működésükhöz legtöbbször két tó szükséges, egy fent, egy pedig lent. A már előállított árammal egy mesterséges vagy kedvező esetben akár egy természetes fenti tóba felszippantják a vizet, majd annak leeresztésével a lenti tóba visszanyerhető a korábban felhasznált áram egy része. Az energiát tulajdonképpen a szivattyúzás-leeresztés mechanizmusával egyenlítik ki.
A szakértő rámutatott, a különféle technológiák beruházási igényükben, működési költségeikben, mind műszaki tulajdonságaikban, mind társadalmi beágyazottságukban eltérnek, amely tényezőket a szakpolitikának figyelembe kell vennie.
A teljes cikk itt olvasható.
Fotó: AFP/Maxym Marusenko