A Földközi-tenger, a globális felmelegedés egyik kritikus területe, napi hőmérséklete nagyjából elérte a rekordszintet a második évben egymás után az Európai Copernicus Obszervatórium adatai szerint. A nyáron magyarok százezrei látogatnak el a mediterrán tenger partjaira, és a felmelegedés hatásait ők is tapasztalják.
Egész pontosan augusztus 11-én, vasárnap 28,67 Celsius-fok volt a mediterrán tenger medián felszíni hőmérséklete – írta a France 24.
Ez szinte azonos a 2023. július 24-én mért 28,71 fokos rekorddal, ami a 2003. augusztus 23-i korábbi 28,25 fokos csúcsot döntötte meg.
Ami figyelemre méltó, az nem is az, hogy egy adott napon elértük a maximumot, hanem hogy hosszú időszakban figyeltek meg magas hőmérsékletet, ha a rekord alatt is. A felszíni hőmérséklet 2022 óta hosszú időszakokra abnormálisan magas, még a klímaváltozás hátterével is – mondta Justino Martinez, a barcelonai Tengertudományok Intézete és a Katalán Tengerellenőrző Kutatóintézet kutatója.
A rekordmagas hőmérséklet csökkenése csak hetek múlva várható
Idén a 2023-as szintet több mint 15 napig érte el a tenger hőmérséklete. Csökkenés csak augusztus végétől várható. A spanyol, francia és olasz partok mentén 30 Celsius fok-feletti hőmérsékleteket mértek, ami nagyon magas a korábban általánoshoz képest: a normálist 4 fokkal haladja meg.
Kutatások szerint – írja a francia portál – az ipari korban az emberi tevékenység előállította többlethő 90 százalékát elnyelték az óceánok, a főleg az olaj, földgáz és szén elégetéséből származó üvegházhatású gázok azonban felhalmozzák a többletet. Az óceánok felmelegedése az előrejelzések szerint befolyásolja a tengeri növényi és állati életet, beleértve egyes fajok vándorlási mintáit és az invazív fajok terjedését.
A cikk itt olvasható.
Fotó: Damir Sencar