Koalíciós válság Németországban

Hírek Dózsa György
Christian Lindner, a német kormánykoalíció szabad demokrata pénzügyminisztere ismét koalíciós válságot okozott. Szerinte alkotmányellenes a jövő évi német költségvetés, amelyet július elején kínkeservesen hoztak össze – éppen a koalíciós válság elkerülése érdekében.

Legalább egy rövid ideig úgy tűnt, hogy a német hárompárti koalíció elkerülte az összeomlást az Olaf Scholz kancellár kormányát már a kezdetek óta sújtó megosztottság miatt. A német költségvetés most megint összeugrasztotta a koalíciós pártokat

Kiderült, hogy alkotmányos kockázatok és konkrét végrehajtási kérdések merülnek fel – mondta Lindner a ZDF közszolgálati műsorszolgáltatónak adott interjúban.

A júliusi költségvetési megállapodástervezetet, amelyet a szociáldemokrata (SPD) kancellár, Olaf Scholz, a Zöldekhez tartozó Robert Habeck gazdasági miniszter, valamint a szabad demokrata Linder kötött, Berlinben megkönnyebbüléssel fogadták. Korábban áthidalhatatlannak látszó szakadékok mutatkoztak a pártok költségvetési prioritásai között.

A német költségvetés a koalíció próbaköve

A megállapodást azért is üdvözölték, mert a német koalíció lehangoló teljesítményt nyújtott az európai parlamenti választásokon, ahol Scholz SPD-je több mint egy évszázada a legrosszabb eredményt érte el egy országos szavazáson, a Zöldek támogatottsága pedig közel felére csökkent. Tekintettel a koalíció gyengeségére, a kormány túlélése nagyban függ attól, hogy nagyobb összecsapás nélkül el tud-e érni egy végleges költségvetési megállapodást. Lindner bejelentése most éppen egy ilyen összecsapáshoz vezethet – értékeli a helyzetet a Politico című brüsszeli lap.

A pénzügyminisztérium által megbízott szakértők a Handelsblatt című német újságnak a múlt hét végén kiszivárgott értékeléseikben arra a következtetésre jutottak, hogy a koalíció költségvetési megállapodástervezetét elkaszálhatja a bíróság.

Ennek hátterében az áll, hogy a német nemzeti fejlesztési banktól elvett, s más célokra felhasználni tervezett 4,9 milliárd eurót eredetileg a magas gázárak költségeinek ellensúlyozására szánták. Linder szerint ezek az értékelések azt jelentik, hogy a német vezetőknek vissza kell ülniük az asztalhoz, hogy újratárgyalják a költségvetési megállapodást.

A német koalíció másik két pártja, a Zöldek és az SPD azon nyomban felháborodtak azon, hogy Lindner a média elé vitte az ügyet, ahelyett, hogy egymás között vitatták volna meg a kialakult helyzetet.

Ezt csak önreklámnak lehet tekinteni – mondta Kevin Kühnert, az SPD főtitkára a német köztévének

Lindner viselkedése „meghaladja az elviselhető határt” egy koalíción belül – mondta Saskia Esken, az SPD elnöke a Die Welt című lapnak. Ellenezte azt a szabad demokrata elképzelést is, hogy a koalíciós vezetőknek alapvetően kell újragondolniuk a 2025-ös költségvetés tervezetét.

Lindner azonban azzal érvel, hogy a német kormány már tavaly év végén hatalmas csapást szenvedett el, amikor az

  • alkotmánybíróság mérföldkőnek számító ítéletet hozott a kormány kiadási gyakorlatáról, amely
  • hatalmas lyukat ütött az ország pénzügyeiben, és
  • lehetetlenné tette Scholz koalíciója számára, hogy továbbra is központi büdzsén kívüli speciális alapokra támaszkodjon.
  • Ezek az alapok lehetővé tették a koalíció számára, hogy költekezzen, megkerülvén az alkotmányos adósságféket, amely a szövetségi költségvetési hiányt a GDP 0,35 százalékára korlátozza, kivéve vészhelyzet idején.

„Én viselem a politikai felelősséget az államháztartásért” – mondta Lindner a közszolgálati televíziónak adott interjújában a kritikákra reagálva.

Egyszer beleegyeztem egy koalíciós kompromisszumba, amely ingatag volt, és amelyet az alkotmánybíróság elutasított. Ez nem fog megtörténni velem még egyszer – tette hozzá.

Az elhúzódó belharcok elkerülése érdekében a kormánynak új megállapodástervezetet kellene tető alá hoznia – vagy legalábbis elvi konszenzusra kellene jutnia – a következő hetekben. Tekintettel a három párt politikusai közötti ellentétre, továbbra is nyitott kérdés, hogy ez megvalósítható lesz-e. A java azonban a törvényhozásban jön majd, ahol a koalíciós pártok képviselőinek ki kellene dolgozniuk a költségvetés részleteit.

A cikk itt olvasható.

Címlapfotó: Olaf Scholz kancellár kormányát már a kezdetek óta megosztottság sújtja. / AFP

Ezek is érdekelhetnek

További híreink