Kisebbségellenes oktatási törvényt fogadott el az ukrán parlament

Hírek
Középiskolában és a felsőoktatásban csakis államnyelven lehet tanulni - így határozott kedden a kijevi legfelsőbb tanács. A tanügyi reform nemzetiségek oktatására vonatkozó részét estére halasztották, mert délelőtt heves vita alakult ki a képviselők között - tájékoztat ukrán hírközlőkre hivatkozva a karpatalja.ma portál, de a részletek egyelőre nem ismertek
A döntés értelmében ezentúl a 10-12. osztályos diákok, akkor is ha nemzetiségi iskolába járnak, egyetlen tárgyat tanulhatnak anyanyelven, minden mást ukránul, így a magyarok csakis a magyar nyelv és irodalmat.
 
Az új ukrán oktatási törvény tulajdonképpen elkezdi leépíteni a kárpátaljai magyar oktatási rendszert, és éles ellentétben áll az alkotmányban biztosított nemzetiségi jogokkal.    
 
Az anyanyelvhasználati jogok csorbítását célzó tervezetek, köztük az oktatás nyelvére vonatkozó szabályozás ellen tavasszal 65 ezer aláírással tiltakozott a kárpátaljai magyarság. A petíciót a két magyar párt, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség – amelynek elnöke, Brnezovics László a kijevi parlamentben a Porosenko-blokk frakciójában ül – és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség, valamint a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség és a magyar történelmi egyházak is támogatták, és jogos követelésként értékelte Kárpátalja kormányzója, Henaggyij Moszkal, illetve több megye tanácsa is. A kormányzó ígérte, tiltakozni fog a központi hatóságoknál, és Petro Porosenko elnöknek is felveti a problémát, sőt vállalta, hogy átadja neki a petíció egyik példányát.
 
Noha a kijevi parlament több tervezete és határozata elsősorban az oroszok ellen irányul, és célja az országban élő több milliós orosz közösség ukránosítása, illetve az ukrán identitás erősítése, mindegyik kisebbséget érinti, sőt a csekély létszámú közösségek megmaradását veszélyezteti a legjobban. Kárpátalján mintegy 150 ezer magyar él, és mintegy 16 ezer diák tanul anyanyelvén. A magyar kormány évek óta támogatja a térség közel 100 magyar iskoláját, pedagógusainak bérkiegészítést juttat, idén az összeg a korábbi évi 180 ezer forintról 270 ezer forintra nő. Az intézkedésnek köszönhetően csökkent a pályaelhagyók száma. (Ukrajnában egy kezdő pedagógus fizetése 35-40 ezer forintnyi hrivnya.)
 
A kisebbségi nyelvhasználatot korlátozó elképzeléseket az Európai Parlament is ismeri, hiszen Bocskor Andrea fideszes kárpátaljai képviselő több ízben felszólalt az ügyben, egy bolgár és egy román kollégájával levelet is küldtek az ukrán oktatási miniszternek.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink