Amerikában már eddig is a klímavédők rémálmát jelentették a gombamód szaporodó mesterséges intelligencia fejlesztők, amelyek hatalmas energiaéhsége azzal fenyeget, hogy újra növelni kell a fosszilis erőművi kapacitásokat. Most újabb hajmeresztő ötlet látott napvilágot: a technológiai cégek egyszerűen lekötnék az atomerőművek teljes kapacitását
Miközben Amerikát sokkolja a villamosenergia-hálózat túlterheltsége és a nyomában járó áramkimaradások, az Amazon közel áll ahhoz, hogy egyedi megállapodásra jusson a helyi atomerőművi kapacitások közel egyharmadát ellenőrző Constellation Energy céggel. De az egész MI-szektor hasonló terveket fontolgat.
Üzleti szempontból kiváló ötlet az atommeghajtású adatközpont, amennyiben a villamosenergia-hálózat legmegbízhatóbb igáslovát párosítanák egy kőgazdag ügyféllel. A gondot az jelenti, hogy a techcégek anélkül akarják megvalósítani vállalt klímacéljaikat, hogy többlet zöldenergiával bővítenék a rendszert, ehelyett a meglévő források eltérítésével elégítenék ki mohó energiaigényüket. Ennek eredménye pedig csak az lehet, hogy a kiesést földgázüzemű erőművek újraindításával kell pótolni.
Senki sem vásárolhatja fel „csak úgy” egy atomerőmű összes megtermelt energiáját – kondította meg a vészharangot Patrick Cicero, a pennsylvaniai állami fogyasztóvédelmi hatóság vezetője. Nincs könnyű dolga a fogyasztóvédőknek, mert a technológiai vállalatok busás prémiumot fizetnek a megszakítás nélküli, szén-dioxid-mentes energiaellátásért.
Az Egyesült Államok energiafelhasználása várhatóan 4,7 százalékkal bővül a következő öt évben, míg korábban csupán 2,6 százalékos növekedést becsült a Grid Strategies tanácsadó cég. Lezárult az a kényelmes másfél évtized, amikor stagnált az amerikai villamosenergia-kereslet, s csupán a szénerőművek leállításával csökkenteni lehetett az energiaszektor klímagáz-kibocsátását.
Az Egyesült Államok legnagyobb piaci áramtermelő cége, a Vistra részvényei az elmúlt egy évben 230 százalékot raliztak. Míg a 14 amerikai atomerőműben érdekelt Constellation Energy részvényei ugyanezen az időhorizonton 120 százalékot meneteltek. Nem véletlen, hiszen az igény óriási. Ahogy Jim Burke, a Vistra vezérigazgatója fogalmazott, a vásárlók manapság azzal nyitnak be hozzájuk: Annyi energiára van szükségem, amennyijük csak van.
A cikk itt olvasható.
Címlapfotó: Vistra Corp. Getty Images