Kijev: az oroszok fegyverként használják a gázt

Hírek MTI / Figyelo.hu

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter zsarolásnak nevezte Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentését, amely szerint Oroszország a német szabályozó engedélyének kézhezvétele után már másnap készen áll a gázszállítás megkezdésére az Északi Áramlat-2 gázvezetéken keresztül.

Erről az ukrán tárcavezető moldovai kollégájával, Nicu Popescu miniszterelnök-helyettessel és külügyminiszterrel pénteken Kijevben, a megbeszélésüket követő közös sajtótájékoztatójukon beszélt.

Ez zsarolás, ez a gáz fegyverként történő alkalmazása a nemzetközi kapcsolatokban. Az Egyesült Államok és Németország közös nyilatkozata az Északi Áramlat 2-ről a következőket tartalmazza: ha Oroszország fegyverként kezdi használni a gázt a nemzetközi kapcsolatokban, akkor Németország megteszi a szükséges intézkedéseket

– mondta Kuleba.

Dmitro Kuleba
Fotó: Fatih Aktas / Anadolu Agency / AFP

Szerinte Oroszország már most fegyverként használja a gázt, ezért Ukrajna Németországtól egyértelmű álláspontot vár az ügyben.

Kuleba kiemelte, hogy Ukrajna álláspontja változatlan a gázvezeték minősítésével és elindításával kapcsolatban. Emlékeztetett: a Naftohaz ukrán állami gázvállalat kérelmezte, hogy csatlakozhasson az orosz gázvezeték minősítési folyamatához, és Kijev ebben a kérdésben kedvező válaszra számít.

Brüsszel tervei tönkretennék az európai középosztályt

Jurij Vitrenko, a Naftohaz vezetője hétfőn erősítette meg: Ukrajna álláspontja szerint az Északi Áramlat-2 nem kaphatja meg a minősítést, mivel nincs szavatolva, hogy a gázvezeték üzemeltetése teljes mértékben megfeleljen az európai jogszabályoknak.

Kuleba megjegyezte: Kijev az Európai Uniótól ígéretet kapott arra, hogy Brüsszel alkalmazza az EU harmadik energiacsomagját az Északi Áramlat 2-re. E csomag szerint uniós előírás, hogy a gáz kitermelését és szállítását a vezetéken különböző vállalatok valósítsák meg.

Mindezen elemeknek egyértelmű jelzést kell küldeniük Oroszországnak: a zsarolás a gázzal nemcsak elfogadhatatlan, hanem mindig megfelelő visszautasítást kap az egyesült Európától

– hangsúlyozta a miniszter.

Kuleba ígéretet tett Popescunak arra, hogy Ukrajna továbbra is segítséget nyújt Moldovának a gázellátási válsága leküzdéséhez.

Már nyújtottunk némi segítséget Moldovának, és továbbra is együttműködünk a gázellátási kérdésekben. Ukrajna szolidaritása Moldovával a nehéz időkben megkérdőjelezhetetlen. Együtt le tudjuk győzni Oroszország nyomását

– hangoztatta Kuleba.

Natalia Gavrilita moldovai miniszterelnök pénteken jelentette be: a gázellátási válság miatt szükségállapotot hirdet ki az országban, hogy – miután még mindig nem sikerült megállapodást elérniük az orosz Gazprom vállalattal – ily módon felgyorsítsák az alternatív forrásokból történő gázvásárlást – írta a Jevropejszka Pravda hírportál.

A magyar a töredéke az európai rezsinek

(Borítókép: Shutterstock)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink