Kiderült, hol, mennyiért hozzák a pénzt a napelemek

Hírek vg.hu
Egy átlagos hazai családi házhoz a legolcsóbb, energiatároló nélküli napelemes rendszerek már 2,5–3 millió forint között elérhetők, a legmagasabb műszaki tartalommal az ugyanakkorák 3,5–4 millió forint között kaphatók. Mindez 10 kilowattos energiatárolóval már 5,5–7 millió forintba kerül – mondta a Világgazdaságnak adott interjújában a Solar City ügyvezetője. Székely András átfogó régiós és hazai helyzetképet adott a napelemek telepítéséről.

A régió megújuló alapú energiatermeléséről, a magyarországi trendekről, ezen belül a naperőmű-telepítések költségeiről, illetve saját cégéről kérdezte a Világgazdaság Székely Andrást, a hazai naperőmű-telepítés egyik meghatározó szereplője, a Solar City ügyvezető igazgatóját.

Székely András: a Solar Citynél a napelemes üzletág fejlődik a leggyorsabban / Fotó: Nemes Andrea

Hol, milyen támogatás segíti a napelem-telepítéseket?

Az Európai Unióban alapvetően kétféle támogatási mód áll rendelkezésre a lakossági rendszerek támogatására. Egyes országokban a napelemes rendszerek telepítése után fizet az állam vissza nem térítendő támogatást, míg másol a hálózatba táplált kilowattórák után fizetnek prémiumot. Az EU-n belül 19 ország támogatja a háztartások beruházásait. A telepítés utáni támogatás Görögországban a legmagasabb, ott jelenleg a legtöbbet, 16 ezer euró körül fizetnek, de Svédországban (8400 euró) és Bulgáriában (7660 euró) is tetemes támogatást kapnak a magánszemélyek. Magyarország ebben az összehasonlításban a negyedik helyen szerepel 7540 euróval. A rangsor végén Lengyelország, Szlovákia és Románia áll, ahol 1500 euró körüli támogatást kap a telepítéshez a lakosság.

A másik legelterjedtebb támogatási forma többnyire a legfejlettebb gazdaságokkal rendelkező országokban a betáplálási tarifa, azaz a magánszemélyek a hálózatba táplált villamos energia minden egyes kilowattórája után bizonyos összeget kapnak az államtól. A nagyobb támogatást nyújtó országok: Luxemburgban 15,5 centet, Olaszországban és Franciaországban 10 centet, Németországban pedig 7,1 centet fizetnek kilowattóránként. Csak Finnországban és Észtországban nincsenek nemzeti támogatási programok a napelemes rendszerekhez – az adott országok földrajzi adottságai miatt.

Hol mennyire jellemző, hogy háztartási méretű kiserőmű (HKME) mellé energiatárolót telepítenek?

A HMKE napelemes rendszerekhez kapcsolt akkumulátorok piaca egyre jobban növekszik Európában, hiszen az akkumulátortárolás óriási potenciállal rendelkezik a megújuló energiaforrások integrációjában.

Ma már Európa-szerte jóval több, mint százezer telepítés történik évente, azaz egyre több háztartás ismeri fel, hogy a háztartási tárolórendszerek maximalizálják a napelemes rendszerükben rejlő lehetőségeket, azonban a háztartási akkumulátorok piaca továbbra is nagyrészt néhány fejlett országra koncentrálódik.

Az EU-ban nem meglepő módon Németország áll ennek a listának az élén, ahol az új napelemes rendszerek mintegy 60 százalékát akkumulátoros tárolóval együtt telepítik. Németország mellett Olaszország, az Egyesült Királyság, Ausztria és Svájc együttesen 90 százalék körüli piaci részesedéssel rendelkezik. Napjainkban a többi országban is egyre nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy a napenergia mellett kiegészítő technológiaként lehetővé tegyék az akkumulátorok alkalmazását. A SolarPower Europe szerint (A SolarPower Europe egy 38 országot átfogó, több mint 200 tag által vezetett energia- és klímaegyesület) ahhoz, hogy teljesíteni lehessen a Párizsi Megállapodásban foglalt éghajlati célokat, a 2030-as nemzeti energiaügyi éghajlat-változási tervekben (NECP) szereplő napenergia-felhasználási célokat több mint kétszeresükre kell növelni.

Az interjú teljes szövege itt olvasható.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink