Rendkívül sikeresen indult az azonnali fizetés rendszere (AFR) – legalábbis ezt támasztják alá a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által közölt adatok, amelyet a Világgazdaság írt meg.
A március elsején elindult rendszerben négy hónap alatt 35,8 millió átutalást hajtottak végre, ezek értéke meghaladta az 5 ezermilliárd forintot.
A bankközi klíringrendszer (BKR) összes átutalásának közel a harmada, 31,8 százaléka került át a napi tíz ciklus helyett az öt másodpercen belül teljesülő rendszerbe. Ugyanakkor mindez a BKR-en keresztüláramló összegnek mindössze a 12,2 százalékát teszi ki.
Egyértelműnek látszik, hogy az azonnali elszámolás a napközbeni BKR-elszámolási ciklusoktól vesz el teret, hiszen az éjszakai elszámolásban jellemzően a Magyar Államkincstár által indított átutalásokat bonyolítja le a BKR. Miután ezeket a tranzakciókat egyelőre nem lehet az AFR-ben továbbítani, így az éjszakai elszámolás esetében lényegében nem látható változás sem a tranzakciók számát, sem az értékét illetően – ez utóbbi nem meglepő, hiszen a nyugdíj és a családi pótlék utalásában nincsenek gyors változások.
Míg a tranzakciók darabszámában az AFR miatt drasztikusan visszaesett a napközbeni BKR-elszámolás súlya – a februári 71,4 százalékos részarány 41,8 százalékra zuhant márciusra –, addig a tranzakciók értékében a napközbeni BKR-elszámolásban mindössze 10-15 százalékos visszaesés látható – legalábbis az MNB nyilvánosan is elérhető április–júniusi összevetése szerint. Ezen a téren biztosan változás következik be, hiszen szeptembertől a vállalati kötegelt átutalásokat (például a bérfizetést) is beengedte a rendszer.
A teljes cikket a VG.hu-n olvashatja
(Borítókép: TarikVision, PuzzlePix/Shutterstock)