Jobban teljesített a magyar gazdaság

Hírek
Az éves gazdasági teljesítmény, vagyis a GDP az év első negyedévében 4,2 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakát - jelentette a KSH. A korrigált, s immár végleges szám a meglepetést jelentő előzetes adatnál is jobb.  

A bruttó hazai termék (GDP ) volumene Magyarországon 2017 I. negyedévében 4,2 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. A növekedéshez elsősorban a piaci alapú szolgáltatások és az ipar járultak hozzá. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző év azonos negyedévéhez mérten 3,8, az előző negyedévhez viszonyítva 1,3 százalékkal nőtt – közölte a KSH.

A Portfolio.hu elemzésében arra világít rá, hogy még a nagy meglepetést okozó előzetes adatnál is gyorsabban növekedett a magyar gazdaság az első negyedévben. A növekedés éves és negyedéves összevetésben is magasnak mondható. Utóbbi azért fontos, mert a magas éves indexet alapvetően befolyásolta a mély bázis: 2016 elején a hétéves uniós költségvetés logikájának megfelelően eltűntek az országból az EU-források, ami a beruházások összeomlásához vezetett. A rövid bázisú mutató alakulásából azonban az látszik, hogy nem csak ez a statisztikai hatás magyarázza a magyar növekedési adatot, hanem valóban erősen indult a 2017-es év – szögezei le az internetes szakportál.

A növekedést az uniós források újbóli felpörgése mellett a lakossági fogyasztás is hajtja. Örvendetes azonban, hogy nem csak a belső motorok húznak: az európai konjunktúra magára találása nagyon jót tett a tavaly csak stagnáló ipari szektornak, amely így jelentősen hozzá tudott járulni a növekedéshez. Az ipar teljesítménye volt egyébként az előrejelzésekhez képest az egyik meglepetésfaktor: hozzáadottérték-alapon (ahogy a GDP-be beleszámít) ugyanis gyorsabb növekedést számolt a KSH, mint amit a havi volumenadatokból becsülni lehetett. Az erős lakossági keresletre érzékeny szolgáltatások az általunk várt mértékben járult hozzá a növekedéshez.

A felhasználási oldalról becsült GDP esetében azt láthatjuk, hogy a lakossági fogyasztás a vártnál kisebb mértékben növekedett. Ez a kiskereskedelmi forgalom adatai alapján gyanítható volt, de a bérdinamikát figyelve a 2,5 százalékos növekedési ütem meglepően alacsonynak mondható – derül ki az elemzésből.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink