Könnyen lehet, hogy Kína sosem fogja „lenyomni” gazdasági téren az Egyesült Államokat. Bár elemzők számításai szerint, ha a pekingi vezetésnek sikerül a növekedést támogató reformokat véghez vinni, ellenben Biden elnök nem tudja tető alá hozni az infrastruktúra programot és nem képes kibővíteni a munkaerő-piacot, akkor Kína már 2031-ben átveheti a világ gazdasági vezetőjének szerepét.
Egyelőre nem ez a helyzet, hiszen Kína csúszásban van a saját fejlődési menetrendjéhez képest, melyet a vámok és a fejlett technológiákhoz való hozzáférés korlátozása is lassít
– mondta a VG.hu-nak Bosnyák Zsolt, az Equilor szenior elemzője. Hozzátéve: Hszi Csin-ping kínai elnök rémálma, hogy országa Japán példáját követi. A távol-keleti szigetország 30 éve hasonlóan az USA kihívója volt.
Amennyiben nemzetközileg elszigetelődne Kína, s esetleg még egy pénzügyi válság is beütne, az erősen korlátozná a nagy ázsiai ország felzárkózását az Egyesült Államokhoz – folytatta az elemző. Arról nem beszélve, hogy még az sem elképzelhetetlen, hogy a Kínai Kommunista Párt a valóságosnál kedvezőbb GDP számokat publikál, s így akár nagyobb is lehet a rés a két vezető nagyhatalom között.
Viszont vásárlóerő paritáson nézve, mely figyelembe veszi a megélhetési költségek közti különbséget, Kína már valószínűleg elvette az USA vezető pozícióját
– tette hozzá Bosnyák Zsolt.
(Borítókép: A volt brit koronagyarmat, Hongkong Kínával való újraegyesülésének közelgõ 24. évfordulója alkalmából kínai és hongkongi zászlók díszítenek egy hongkongi utcát 2021. június 27-én. (MTI/AP/Vincent Yu)