ITM: 30 százalékos béremelés jöhet az állami egyetemeken is

Hírek Pindroch Tamás
Az állami fenntartású egyetemek esetében is megteremti az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a kétszer 15 százalékos béremelés jogszabályi hátterét.

Az ITM törvénymódosítása több felsőoktatási részletszabályt változtatna meg. Amennyiben az Országgyűlés elfogadja az indítványt, egy hónapra rövidülhet le a külföldön szerzett diplomák hazai elismerése. A kormány már dolgozik a folyamat ingyenessé tételén is.

A minisztérium közleménye szerint

a doktori képzés rugalmasabbá válhat azzal, hogy az a mesterképzés utolsó évével párhuzamosan is elvégezhető lesz.

A doktoranduszok így a legmagasabb szintű posztgraduális képzésen már a mesterképzés utolsó évében tehetnének lendületes tudományos, kutatás-fejlesztési pályakezdésükért.

A törvénymódosítás az alapítványi és egyházi felsőoktatási intézményekhez hasonlóan az állami fenntartásúakban is megalapozhatja az idén ősszel és jövő januárban két ütemben megvalósuló, harminc százalékot meghaladó béremelést.

A törvényjavaslattal a kormány a szakképzés versenyképességét is tovább kívánja erősíteni, tehetséggondozó diákkör és mentorprogram indulna kiemelten a hátrányos helyzetű tanulókra fókuszálva. A technikumokkal és szakképző iskolákkal szembeni alapvető elvárás, hogy mindenféle élethelyzetből induló fiatal számára megteremtsék a személyes boldogulás lehetőségét. Miközben a mérnökképzés előszobájaként egyenes utat kínálnak az egyetemi továbbtanuláshoz, hathatósan kell segíteniük a tisztes megélhetést nyújtó szakmaszerzést is.

A tevékenységét, képzési kínálatát megfelelően tükröző új néven, Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemként működhet tovább a Testnevelési Egyetem. A Debreceni Egyetem ellátandó közfeladatai közé bekerülhet a hazai vakcina-előállítás kutatás-fejlesztési és gyártástechnológiai tudásának fejlesztése. Az intézmény bázisán jön létre a működését jövőre megkezdő Nemzeti Oltóanyaggyár a hajdú-bihari megyeszékhelyen.

Top 200-ban a Debreceni Egyetem

Az ITM közölte azt is:

a kormány korábban sosem látott összegeket fordít a hazai felsőoktatásra. 2021-ben a GDP közel 1,3 százaléka hasznosul az egyetemeken.

Jövőre a több mint 1000 milliárd forintos fejlesztési forrásokat is beleértve ez az arány 1,9 százalék közelébe nő, hazánk a felsőoktatási ráfordításokban így éllovasnak számít Európában.

Top 300-ban a Semmelweis

(Borítókép: Getty Images)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink