A 12 éves lejáratú, közel 32 milliárd forint keretösszegű hitel-megállapodás, amely több éves előkészítés után jött létre, fontos áttörést jelent a Magyarországon megvalósuló, kínai érdekeltségű beruházások terén.
A Szolnoki Ipari Parkba tervezett, mintegy 46 milliárd forint összértékű beruházás állami részvétel, valamint az MFB finanszírozása mellett épülhet fel. Az MFB a projekt megvalósításáért és az üzemeltetésért felelős projektcég, a BBCA Szolnok Biokémiai Zrt. részére nyújt hitelkereteket, így biztosítva a projekt pénzügyi hátterét. Az MFB projekt-, áfa-, illetve a működés alatt forgóeszköz hitel formában összesen mintegy 32 milliárd forint hitelt nyújt a beruházó társaságnak. A 2011-ben indult tárgyalások során az MFB tulajdonában álló MFB Invest Zrt. segítette a projekt előre haladását, amely a tőkefinanszírozás terén már korábban megállapodott a kínai partnerrel.
Bernáth Tamás, az MFB elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta: az MFB, mint a magyar kormány gazdaságpolitikájának egyik kulcsszereplője, továbbra is nagy hangsúlyt fektet a kínai gazdasági kapcsolatok ápolására. A hitelmegállapodás révén olyan kínai termelő beruházás indulhat el Magyarországon, amely mintaként szolgálhat további hasonló kapacitások létesítéséhez, magyar és kínai tőkével megvalósuló projektekhez – tette hozzá.
A Szolnoki Ipari Parkban megépülő gyárban egy környezetbarát és a citromsav gyártás piacán modern technológiának számító eljárást vezetnek be, az üzem évi 100 ezer tonna kukorica felhasználásával évi 60 ezer tonna citromsav előállítására lesz alkalmas. A kínai beruházó korábban jelezte, hogy szeretné a feldolgozott kukorica mennyiségét 300-500 ezer tonnára emelni. Az alapanyagot Szolnok 100 kilométeres körzetéből szállítják majd a létesítménybe.
A beruházásnak köszönhetően várhatóan 255 új munkahely jöhet létre a térségben. A gyár üzemeltetése emellett jelentős beszállítói szolgáltatást és alapanyagot igényel, hosszútávon pedig számottevő iparűzési és egyéb helyi adóbevétellel járhat. Az építkezést várhatóan 2015 elején kezdik és másfél évet vesz igénybe. A gyár Európába és az Egyesült Államokba is exportál majd, a melléktermékként keletkező anyagot Kínában értékesíti.
Három éve lehetett hallani először arról, hogy két kínai vegyipari vállalat is citromsavgyárat épít majd Magyarországon. A Szolnokon és Kazincbarcikán tervezett gyárak várható termelését kezdetben összesen 160 ezer tonnára tervezték, már ezzel is a világ citromsavtermelésének előreláthatóan több mint 8 százaléka származhatna Magyarországról. A világon évente mintegy 1,85 millió tonna citromsavat termelnek, ebből 1,05 millió tonnát Kínában.
A citromsav (E 330) az Európai Unióban engedélyezett, biztonságos élelmiszer-adalékanyag: széles körben – antioxidánsként, savanyúságot szabályozó anyagként – használják, illetve ízesítő tulajdonsága miatt is. A citromsavat az üdítőgyártás, az élelmiszeripar, a gyógyszeripar és a vegyiparban, ezen belül különösen a kozmetikai területen használják fel. Jellemzően alkoholmentes italokban, édességekben, lekvár és dzsemben, fagylaltokban, illetve sajt és hústermékekben fordul elő.
A citromsav gyümölcsételek esetén késlelteti a gyümölcsök oxigén hatására történő elszíneződését. Alkalmas vízkőmentesítésére, mert nem mérgező, könnyen öblíthető, könnyen beszerezhető és olcsó. A kozmetikai termékeknek viszonylag azért gyakori összetevője, mert kiegyensúlyozza a pH-értéket; kis mennyiségű citromsavat a samponok, tusfürdők, arctisztítók, körömlakkok, kézmosók, szappanok és egyéb kozmetikai termékek is tartalmaznak.
Fotó: jnszm.hu