Az atlétikai világbajnokságra augusztus 19. és 27. között több mint 2000 sportoló és 3500 újságíró érkezik Budapestre, eddig 203 ország nevezett be a versenyre – ha ez a szám felkúszna 206-ra, akkor az történelmi rekordnak számítana. Orosz és belorusz versenyzők – a Nemzetközi Atlétikai Szövetség döntése értelmében – nem jöhetnek a világbajnokságra.
Legalább harmincezer nemzetközi szurkolót várnak az eseményre, már 77 országból vásároltak jegyeket – olyan távoli helyekről is, mint Új-Zéland, Japán, Kína, Peru vagy – pont a 77. – Pakisztán. Az eddig eladott belépők 38,5 százalékát magyarok vették meg, a fennmaradó nagyobb részt pedig külföldiek.
A felmérések szerint az atlétika iránt érdeklődők a magasabb jövedelmű társadalmi rétegből kerülnek ki, jellemzően 35 év felettiek, és – a 2017-es londoni vb adatai alapján – átlagosan 3,9 éjszakát töltenek az eseménynek otthont adó városban.
A kilenc napos rendezvényre a mai napig mintegy 180 ezer jegyet értékesítettek, de aki otthonról nézné a vb-t, annak sem kell aggódnia.
„A közvetítést intéző cég szerződései alapján a nemzetközi tévécsatornákon keresztül hárommilliárd néző számára válnak elérhetővé a programok, ebből a becslések szerint minimum egymilliárdan bele is fognak nézni” – mondta el Németh Balázs a rendező cég vezérigazgatója a Jet Travel utazási iroda üzleti reggelijén.
„Ilyen még nem volt Magyarországon” – hangzik el a vb imidzsfilmjében, és a szervezők törekednek arra, hogy a világ sporteseményeinek tekintetében ugyancsak tudjanak újat mutatni.
A fenntarthatósági szempontok ma már elengedhetetlenek egy sportrendezvény esetében is, ezért a hazai szervezés komolyan foglalkozik a témával. Számos intézkedés mellett telepítenek például PET palack-visszaváltó automatákat, de az eldobható palackokat egyébként is igyekeznek kulacsokkal, ballonos ivókutakkal kiváltani.
Az ingyenes családi nappal, június 17-én nyitó – geometrikus fűtéssel üzemelő – 35 ezer férőhelyes Nemzeti Atlétikai Központ köré a Margitsziget és a Normafa után egy „új futóparadicsomot” képzeltek el. A tíz hektáros szabadidőpark, amit az eddig itt lévő, lerobbant ipartelep helyén alakítottak ki, szintén a megnyitó napján kerül átadásra. A vb után nemcsak ez a barnamezős beruházás marad meg a városrésznek, hanem az 1000 fa és 18000 cserje ültetésével megvalósuló erdőfejlesztés is a kilencedik kerület sarkában. Szintén újdonság, hogy egy városi erdő újratelepítése egy sporteseményhez kötődik.
A világbajnokság során hat ingyenesen megtekinthető versenyt rendeznek a belvárosban. Két gyaloglótáv, illetve a női és a férfi maratonfutás is érinti a főváros legszebb pontjait. A pályát direkt úgy jelölték ki, hogy a közvetítést nézők számára vágyott turisztikai desztinációvá váljon Budapest. „A maraton során négyszer tesznek meg a futók egy tíz kilométeres kört, amely a Hősök terétől indulva, az Andrássy úton, a Lánchídon, az Alagúton, a Várkert bazáron át vezet” – tette hozzá Németh Balázs.
Csak az összesen 8 ezer akkreditált résztvevő közel 100 ezer vendégéjszakát jelent Budapest számára – a szállásukat a Jet Travel utazási iroda oldja meg.
„Mivel nincsenek több ezer szobás szállodáink a fővárosban, 37 szálláshellyel állunk kapcsolatban, 11 szállodában kellett szobákat foglalni csak a versenyzőknek. Ezeknél nagyon fontos, hogy hasonló szolgáltatási színvonalat nyújtsanak, egyforma utazási időre legyenek a versenyhelyszínektől, és még a felszolgált ételeket is ellenőrzi a szövetség, nehogy bárki a szálláshely miatt versenyelőnyhöz jusson”
– ismertette Németh Balázs.
„Amikor azt a kérdést teszi fel nekem valaki, hogy mi értelme ezt a sporteseményt nálunk rendezni, arra két válaszom is van – folytatta a Budapest 2023 Zrt. vezérigazgatója. – Egyrészt megmutatni az országot. Másrészt megmozgatni az országot. Január és augusztus között számos sporteseményhez csatlakozunk – pl.: futóversenyekhez, a Balaton-átúszáshoz és átevezéshez –, és felajánlottuk, hogy azok az indulók, akik részt vesznek ezek valamelyikén, ötven százalék kedvezménnyel vehetnek jegyet a vb eseményeire. Azon iskolákban pedig, amelyek vállalták, hogy a testnevelés órákon foglalkoznak az atlétikával, csaknem tízezer ingyen jegyet adunk a diákoknak. Szeretnénk, hogy minél többen álljanak fel a fotelból, és kezdjenek el mozogni az atlétikai világbajnokság hatására.”
A legfrissebb adatok alapján mintegy bruttó hetvenmilliárd forint szükséges a vb megrendezéséhez, ám az elemzések alapján 130 milliárd forint feletti bevétellel is számolhat az ország. A költségvetés számottevő részét a televíziós közvetítés gyártási költsége, a vb kommunikációs kampánya, a versenyzők, a technikai stáb és a média, valamint a 400 ezer néző biztonságos és színvonalas kiszolgálása, a vb győzteseinek járó pénzdíjak teszik ki. De ebből a pénzből bonyolítanak le több kapcsolódót programot is országszerte.
Borítókép: Németh Balázs, a vb-t szervezõ Budapest 2023 Nonprofit Zrt. vezérigazgatója és Schmidt Ádám sportért felelõs államtitkár, a budapesti atlétikai világbajnokság kormánybiztosa a világbajnokság kabalafigurájának bemutatásán a Nemzeti Atlétikai Központban száz nappal a verseny rajtja előtt, 2023. május 11-én. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd