Hódít a tenyérnyi számítógép

Hírek
A mini PC-k aranykorukat érik.  

A Raspberry Pi lett minden idők harmadik legsikeresebb általános célokra készült számítógépe: az eladott gépek száma mára túllépte a 12,5 millió darabot is! Ezzel sikerült lelökniük a trónról a Commodore 64-et. Persze a PC és a Mac így is jócskán megelőz ezt a kis ketyerét. De a fejlesztések folyamatosan zajlanak: a Raspberry Pinek (vagy ahogy itthon szokás nevezni: a „málna PC”-nek) idén például megjelent az új verziója, a Zero W. Aki nem követi napi szinten az informatika világát, az most minden bizonnyal értetlenül fogadja a hírt. Miről is van szó?

Egy tenyérnyi gép, amelynek a teljesítménye nagyjából azon a szinten van, mint az évtizedes asztali számítógépek már wifi és Bluetooth támogatással is kapható. Talán nem kockáztatunk nagyot, ha azt mondjuk: a kép valószínűleg a többségnek még mindig nem tiszta. Ahhoz, hogy a mini számítógépek világát jobban megértsük az idő kerekét vissza kell pörgetni 2012-ig.

Az oktatással foglalkozó jótékonysági szervezet, a brit Raspberry Pi Alapítvány öt éve rukkolt elő az első miniatürizált PC-vel, ami alig volt nagyobb egy bankónál. Az alkotóknak nem voltak nagy ambíciói: csak egy olyan eszközt akartak, amelyen a diákok gyakorolhatják a programozást. Persze a szoftverek írását egy sima számítógépen is ki lehet tanulni. Felmerülhet a kérdés: minek ehhez még egy külön kütyü is? Nos, ha a nebulók elkezdik testreszabni és átalakítani a PC-ket, akkor akár tönkre is vághatják a méregdrága masinákat. A Raspberry Pi esetében emiatt nem kell aggódni: az első verzió 35 dollárt, vagyis kicsit több mint 10 ezer forintot kóstált, de azóta már készült olyan modell is, ami átváltva 1500 forintnál is kevesebbe kerül. Ilyen árak mellett a nyugat-európai iskolákat nem terheli le, ha újakat kell venni. Persze a karcsú árszabásnak megvan a maga hátulütője: a gép nem csak csúnya, de egy átlagos asztali géphez képest keveset is bír.

Pont a korlátok miatt a készítők nem is reménykedtek komoly sikerben. Arra pedig végképp nem számítottak, hogy ez lesz az IT guruk kedvenc játékszere. Már pedig az érdeklődés olyan óriási volt, hogy a megjelenés után hetekig alig lehetett hozzáférni. A profi fejlesztők mindenképp kiakarták próbálni, hogy hol vannak a tenyérnyi gép határai, ezért a mini PC-ket egyre vadabb feladatokra vetették be. Például kiderült, hogy némi buherálás után egy ősöreg televíziót is ki lehet velük okosítani, így akár a lomtalanításra szánt sistergő készüléken is lehet a netet böngészni.

Persze érdemes leszögezni: az ehhez hasonló barkácsolásokhoz komoly szakértelemre van szükség. Ráadásul az olcsó alkatrészek miatt néha elég instabil tud lenni a „málna számítógép”. Épp ezért ipari környezetben nem érdemes használni.

Az ehhez hasonló intések azonban a szakembereket nem igazán tartják vissza, amit mi sem mutat jobban, mint a 12,5 milliós eladásokról szóló adatok.

Borítókép: malnapc.hu

Ezek is érdekelhetnek

További híreink