A legfrissebb Magyar Közlönyből kiderül, hogy a 2022-es központi költségvetésben hatalmas pénzügyi kiigazítást hajt végre a kormány. Konkrétan „A költségvetési fejezeteket érintő államháztartási stabilizációs intézkedésekről” elnevezésű dokumentum alapján a minisztériumoknál és egyéb költségvetési intézményeknél 416 milliárd forintnyi kiadást zárolnak. A kormányhatározat szerint a két legnagyobb összeggel, egyenként mintegy 70 milliárddal a Belügyminisztérium és a Miniszterelnökség lesz „érintve”. Ide tartozik, hogy 100 milliárd forinttal csökken a paksi bővítés projektcégének tőkeemelésére betervezett keret. Közben a kormány 5 milliárd forinttal csökkenti a szociálpolitikai menetdíj-támogatásokra betervezett összeget, és negyedével, 3 milliárd forinttal a nagycsaládosok autóvásárlási támogatására fordítható keretet.
Miként a Figyelő beszámolt róla a kormány benyújtotta a 2023-as központi költségvetésről szóló törvényjavaslathoz az úgynevezett fejezeti köteteket. Ez tartalmazza az államháztartás mérlegét a 2022-2025-ös évekre vonatkozóan, konkrétan a főbb kiadási és bevételi számokat részletezve. A dokumentumból kiolvasható, hogy a kormány tartósan számol a Rezsivédelmi Alap fenntartásával és az ebből fakadó költségekkel.
Ami a makrogazdasági pályát illeti, hangsúlyos elem a következő évekre nézve, hogy a kormány erőteljesen mérsékli a központi költségvetés hiányát. A javaslatból kiderül, hogy a jövőre tervezet 3,5 százalékos GDP-arányos deficitcél után 2024-ben 2,5 százalékos, 2025-ben 1,5 százalékos, 2026-ban pedig 1 százalékos deficittel számol. Az éves gazdasági teljesítmény vonatkozásában 2022-ben 68 ezer milliárd forintot ér el a bruttó hazai termék (GDP), ez az érték 2026 végére pedig 87 ezer milliárd forint fölé nőhet.
A kormány jelentős bevételt remél idén és jövőre is az extraprofit különadókból: 2022-ben mintegy 800, 2023-ban pedig 1000 milliárd forintos pluszt.
Borítókép: Máthé Zoltán / MTI