Az agresszív megnyilvánulások elszaporodása annak köszönhető, hogy a koronavírus-járvány példátlan fertőzöttségi arányt ért el az országban: múlt csütörtökön Németország jelentette a legtöbb új megbetegedést a világ összes országa közül, 50 377-et – írja a Deutsche Welle.
Szászország keleti részében a legsúlyosabb a helyzet, ott a legmagasabb az új fertőzések 7 napos mozgóátlaga (569/100 000 lakos), a vakcinafelvétel aránya viszont legalacsonyabb, ugyanis a szászországi lakosságnak csak 57 százaléka van teljesen beoltva.
Míg az országos átoltottság 67,5 százalék Németországban jelenleg.
Az orvosokat érő fenyegetések többnyire e-mailben érkeznek, jogi lépésekkel fenyegetik őket, de nem egy ezek közül halálos fenyegetést is tartalmaz, szélsőséges megnyilvánulások sortűz elé állítanák a szakembereket – közölte a Szászországi Orvosok Egyesületének az elnöke.
A levelekben többnyire azzal vádolják meg az orvosokat, hogy emberkísérletet végeznek.
Hozzátette, a fenyegetések aggasztó következménye az lehet, hogy az orvosok vonakodnak beadni a vakcinát, mert megijednek az atrocitásoktól. Berlin volt az egyik legdrasztikusabb eset színhelye, a fővárosban egy oltóhelyként működő klinika több napos bezárásra kényszerült, és biztonsági őröket vett fel, mert az anonim fenyegetéseket olyan súlyosnak ítélték. A klinika nevét nem hozták nyilvánosságra, és az orvosok sem akartak nyilatkozni, hogy ne súlyosbodjon tovább a helyzet.
De a feszültségek megjelennek napi szinten a rendelőkben is, a betegek ingerülten reagálnak, ha az orvosok rákérdeznek, beoltatták-e magukat.
A betegek politikai döntéshozóknak tekintik az orvost, vitába szállnak vele, ami energiát von el a gyógyítástól, és nagyon megterhelővé teszi a egészségügyi ellátást.
Ennek ellenére a háziorvosi szakmai szervezetek markánsan kiállnak az oltás mellett, a fenyegetések sem tántorítják el őket, hogy nyilvánosan is az vakcina felvételére biztassák az embereket, jelezték a szervezetek vezetői tisztségviselői. De meg kellene érteni a társadalomnak, hogy az orvosok és az egészségügyi személyzet a járvány kezdete kereszttűzben állnak, naponta kockáztatják saját egészségüket. Az érzelmileg túlfűtött viták azonban akadályozzák más betegségek gyógyítását is.
(Borítókép: Getty Images)