Felbecsülhetetlen eszmei értékű műtárgyadományt kapott a Nemzeti Múzem

Hírek
Két magyar történelmi arisztokrata család gyűjteménye került a Magyar Nemzeti Múzeumba. Az Egyesült Államokban élő ajándékozók a Széchényiek leszármazottai, a múzeumalapító Széchényi Ferenc gróf szépunokái.

Gladys Szápáry és Paul Szápáry apai ágon a Szápáry grófok, anyai ágon pedig a Széchényiek leszármazottai. A hagyaték hazakerülését dr. Szapáry György, volt washingtoni magyar nagykövet támogatta – írja a magyarmuzeumok.hu. Az Amerikai Egyesült Államokból hazatért felbecsülhetetlen eszmei értékű műtárgyegyüttes, festmények, oklevelek, fényképalbumok, dokumentumok új kapukat nyitnak a kutatók számára.

Gladys és Paul Szapáry édesapja, Szapáry Antal gróf a második világháború idején a Magyar és Nemzetközi Vöröskereszt összekötő tisztjeként több tízezer lengyel menekültnek segített átvonulni vagy ideiglenesen letelepedni Magyarországon. 1944-ben öt hónapot töltött a mauthauseni lágerben, ahonnan a svéd király közbenjárására szabadult ki. Nővére, Szapáry Erzsébet grófnő a világháború alatt több ezer zsidó származású embert mentett meg, amiért 1998-ban postumus Yad Vashem kitüntetést kapott.  Szapáry Antal 1948-ban az Egyesült Államokba emigrált és 1949-ben megalakította a magyar diaszpóra egyik jelentős szervezetét, a Magyar Nemzeti Sportszövetséget (Hungarian National Sports Federation, MNSSZ). A szövetség a világ minden tájáról támogatta az emigráns magyar sportolókat, segítette kivándorlásukat, elhelyezkedésüket, versenyeztetésüket, így az 1956-ban, a melbourne-i olimpikonok emigrációját is. 

 A Magyar Nemzeti Múzeumnak ajándékozott gyűjtemény 18-19. századi festményeket, 19-20. századi fényképalbumokat, 18-19. századi okleveleket, több ládányi, 20. századi iratanyagot és egy jelvénygyűjteményt foglal magába. Kiemelkedő történeti értékűek III. Károly magyar király eredeti, függő pecsétes pergamenoklevelei, I. Ferenc király 1810. évi díszes oklevele, Ferenc József 1873. évi oklevele, Győry Mária grófnő eredeti bársonykötésű, ezüstveretes díszoklevele 1883-ból.

Az egyik legjelentősebb dokumentumegyüttes a MNSSZ működésére vonatkozó iratanyag, amely az 1945 utáni magyar sporttörténet fontos forrásanyaga. Olyan kiemelkedő sportolók aktáit tartalmazza, mint pl. Zádor Ervin vízilabdázó, Iglói Mihály, Rózsavölgyi István, Tábori László futók, Benkő Pál nemzetközi sakknagymester, Keleti Ágnes tornász. A konzerválás és tudományos feldolgozás után a közönség is megtekintheti a felbecsülhetetlen értékű műtárgyegyüttest.

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink