A workation, amely a „work„ (munka) és a „vacation” (vakáció) szavak és tevékenységek kombinációjából származik egyre népszerűbb azok körében, akiknek lehetősége van a távmunkára. A workation lényegében a munkavégzés helyétől való elszakadás, nem a munkától – írja a turizmus.com.
Ez az újfajta utazási típus azoknak is megoldás lehet, akik az inspirációt a környezetváltozásban keresik. A mára egyre elterjedtebb távmunka, és a technológia fejlődése már megengedi azt is, ha rövid időre kombinálnánk az utazást és a munkát. Egyfajta minikalandnak képzeljük el az ilyen nyaralást: picit belekóstolhatunk a digitális nomád életmódba, anélkül, hogy elköteleznénk magukat bármi iránt, elvégre csupán pár napig, hétig vagyunk távol megszokott környezetünktől.
Természetesen akár hónapig is tarthat egy workation, de a legtöbben a rövidebb ideig (3 naptól 1 hétig) tartó típust részesítik előnyben.
Sokakban a környezetváltozástól nő a motiváció, a produktivitás, így ez a munkáltatóknak is hasznos lehet, ha ezáltal könnyebben megtarthatják a jó munkaerőt. Természetesen a workationnek is van árnyoldala: vannak, akik szerint teljesen felborítja a munka és a magánélet egyensúlyát, valamint nem fizetnének egy utazásért, ha onnan végig dolgozniuk kell.
Itthon a városi közegből kiszakadni és kirándulni vágyóknak a workationhöz ideális helyszín lehet egy erdei kisház, például a Dunakanyarban, vagy az Őrségben egy felújított parasztház, de a főszezon végével a népszerű üdülőhelyeken is megfizethetőbbek a nyaralók. Bármilyen helyszínt is választunk a távmunkás elvonulásra, fontos előzetesen egyeztetni a szálláshellyel, hogy milyen a mobilhálózati lefedettség, ezzel elkerülve a kellemetlen helyzeteket, például, hogy nem tudunk bejelentkezni egy fontos meetingre.
Már léteznek utazási irodák, amelyek ilyen jellegű utak szervezésével foglalkoznak. Miközben biztosítják a szállást, belépést biztosítanak közösségi irodákba, illetve sziklaszilárd internetet ígérnek, hogy a munka zökkenőmentesen folyhasson.
Fotó: illusztráció, forrás: Shutterstock