Eventrend Group: megtérülő befektetés volt a munkaerő megtartása

Hírek Érsek M. Zoltán
Volt értelme a tulajdonosi helytállásnak, az Eventrend Group tulajdonosai végül 1,2 milliérd forintos tulajdonosi tőkével garantálták a munkahelyek megőrzését, ami a pandémia utáni időszakban meghálálta magát. Kőrössy Zoltán és Nagy Gábor társtulajdonos cégvezetők meggyőződése, hogy a munkahelyek akkori megőrzésének is köszönhető, hogy idén már húszmilliárdos rekordbevételt ért el a cégcsoport.

„A beutazó turizmusban már a tavalyi második negyedévben megkezdődött az a rendkívül jó időszak, ami szerencsére mindmáig érezteti pozitív hatásait. Természetesen mi is tartunk a recessziótól, amiről sokat hallani, de szerencsére a számainkon ez még nem érződik. Ezt elsősorban annak tudjuk be, hogy az Eventrend Group alapvetően Budapesten van jelen, ahol a vendégeink döntő része külföldi turista – elemez Nagy Gábor társtulajdonos, cégvezető. Hozzátette, az infláció természetesen a cégcsoportot is komoly kihívás elé állította, de ezt az eladási árak korrekciójával kompenzálták, így a jövedelmezőséget sikerült fenntartani. Emellett olyan fejlett beszerzési rendszert alakítottak ki az elmúlt évek során, amellyel naprakészen és erős kontroll alatt tudják tartani a beszállítói árakat (ami nagyban befolyásolja a végfelhasználói ellenértéket).

Az energiaárak kompenzálására is keresik a praktikus megoldásokat: például átmenetileg a legkritikusabb hónapokban a gázfűtés helyett elektromos működésű hőlégbefúvást alkalmaztak, azokon a helyeken, ahol ez lehetséges volt, másutt a rövidített nyitvatartást választották. Idővel pedig számos olyan energetikai beruházást is végrehajtottak, amelyek finanszírozásához támogatott hiteleket vettek igénybe.

Ismét fellendülőben az idegenforgalom, azonban már kisebb a hazai árelőny a fővárosban Fotó: Eventrend Group

„A tavalyi év közepéig a keresleti oldal némileg visszaesett az ukrajnjai háború miatt, de szerencsére ez már a múlté. A folyamatos erősödés azóta megkérdőjelezhetetlen: az éttermeinkben nyárig bezárólag még nem esett vissza a hazai fogyasztás, miközben a külföldi kereslet az egyre több Budapestre érkező turistának köszönhetően erőteljesen nő. Amellett, hogy az orosz és az ukrán piac sajnos leállt, érezhetően újra nő a távol-keleti vendégkör és lassan Észak-Amerikából is egyre többen jönnek hozzánk. Emellett az is nagyot lendített a forgalmon, hogy a hagyományos nagy rendezvények, a Sziget, a Forma I. mellett ismét komoly nemzetközi érdeklődést kiváltó sporteseményeket, mint a foci Európa Liga döntő és az Atlétikai Világbajnokság, rendeztek Budapesten – sorolta Körössy Zoltán.

A belföldi turizmus rendezvénylába is kifejezetten jól teljesít és lassan a külföldi megrendelések száma is növekszik a cégvezetők elmondása szerint. Ugyanakkor a vendéglátásban egy olyan áremelési hullám vége felé járunk – mutattak rá -, aminek eredményeként gyakorlatilag (Főleg Budapesten és a Balatonon) lecsökkent a korábbi árelőnyünk a nyugati versenytársakhoz képest. Amihez a külföldiek szemszögéből az is hozzájárul, hogy például az Eventrend árainak relatív drágulása nemcsak a markáns hazai inflációs nyomás miatt van – ami a 20-30 százalékos áremelkedésben mutatkozik meg –, hanem a forint visszaerősödése miatt is. A kettő együttes hatása pedig az ő szemükben összességében már akár 30-40 százalékos áremelésként mutatkozik. Ami azért is látványos változás, mert eközben a Nyugat-Európai infláció maximum 5-10 százalék között mozgott.
A két üzletember ezért is tartja kiemelkedő eredménynek, hogy a covid-időszakban mindössze nettó négymilliárd forintra csökkent forgalmukról 2022-ben már húszmilliárdosra erősödött vissza cégcsoportjuk bevétele, amit rekordként könyvelhetnek el.

Drágult ugyanakkor a munkaerő is. Ahogy mondják, a cégcsoport ismét ugyanazokat a kihívásokat éli át, amit a covid előtti legnagyobb forgalmú időszakokban, amikor is a munkaerőhiány mellett a megfelelő emberek megtalálása is kihívást jelentett.
A trendeket követve az Eventrend Group is alkalmaz már külföldről érkezett munkaerőt, ami jelenleg a dolgozói állomány egy százalékát teszi ki, ám a jövőben főleg ázsiai munkavállalókkal bővülhet a számuk.
Fontos ugyanakkor, hogy a leginkább munkaerőhiányos és fluktuációval érintett alappozícióra veszik fel őket, jogilag arra az egységre kapnak munkavállalási engedélyt, ahova szerződnek, ezért nem tudnak máshol elhelyezkedni, viszont mivel az itteni bér jóval magasabb, mint az otthoni, kifejezetten pénzkereseti céllal érkeznek hozzánk. A foglalkoztatásukban az is pozitívum, hogy számukra nem okoz gondot a nagy monotonitás-tűrés és a szabálykövetés, ami a távol-keleti kultúrákban alapvető társadalmi norma. A másik oldalon viszont nem túl előnyös, hogy náluk mindez az önálló problémamegoldás hiányával is együtt jár – mutattak rá a cégvezetők.

Körössy Zoltán és Nagy Gábor úgy vélik, megtérült a tulajdonosi befektetés, a megtartott dolgozók nélkül nem lett volna lehetséges a rekord árbevétel
Fotó: Eventrend Group

Kőrössy Zoltán és Nagy Gábor szerint abban, hogy a hazai vendégek érdeklődése nem csökken, a külföldiek száma pedig folyamatosan nő, szerepe van annak, hogy a koronavírus-járvány alatt a terjeszkedést és nem a zsugorodást választották: a pandémia alatt így vállalták be, hogy a Körössy Zoltán szavaival élve, az egyszeri alkalommal megnyíló „csillagkapuk” teremtette lehetőségekkel élve olyan nagymúltú helyek üzemeltetését is felvállalják, mint a Gundel, a Centrál Kávéház és a Spoon hajó. Emellett pedig a jól képzett szakembergárda megtartása érdekében, az ágazatban szinte egyedülálló módon, már az első átmeneti bezárási kötelezettség után bejelentették, hogy 500 milliós tőketámogatással garantálják a munkahelyek egy jelentős hányadának megőrzését. Ez a befektetés bár 1,2 milliárd forintra nőtt, bőven megtérült a két tulajdonos szerint. Hittek ugyanis abban, hogy ha egy kiemelt kockázatvállalás árán is, de egziszteniális biztonságot kell teremteniük a legjobb szakembereknek, hogy együtt juthassanak túl a krízisen. Nem véletlen, hogy ennek eredményeként szinte minden vezető és speciális kompetenciájú kolléga máig a cégcsoporttal tart.

„Nyolcszáz fős csapatunkkal most összesen harminc vendéglátó és rendezvényszervezési egységet üzemeltetünk. Az elmúlt 12 hónapban ezzel értük el a húszmilliárdos rekord árbevételt. Közéjük tartozik a New York Kávéház, a Centrál Kávéház, a Gundel Étterem, a Városliget Kft., a Főőrség és Lovarda, a Kossuth téren a Séf asztala, a Vásárcsarnokban pedig a Fakanál étterem” – mondják, hozzátéve azt is, hogy a munkatársak megtartása nélkül a rekordesztendő sem lett volna elképzelhető.

A cégcsoport két tulajdonos vezetője amellett, hogy most az egyes egységek üzemelésének finomhangolására és a további kitörési lehetőségek feltárására koncentrálnak, az akvizíciókat tekintve továbbra is nyitott szemmel járják az országot.

Borítókép: Eventrend Group

Ezek is érdekelhetnek

További híreink