A kiskereskedelmi alágak forgalmát tekintve mindegyiknél növekedést regisztráltak az idei év októberében. Folytatódott a nemélelmiszer árucsoport közel négy és fél éve tartó bővülése, ugyanis 9,7 százalékos növekedést ért el ebben a hónapban – derül ki a KSH számaiból.
Ahogyan az elmúlt időszakban is megfigyelhető volt, a háztartások válság során elhalasztott fogyasztása egyre inkább előtérbe kerül, és nagyobb hangsúlyt kapnak a tartós fogyasztási cikkek a vásárlások alkalmával. Ezt alátámasztja a lakossági hitelállomány, ezen belül is a fogyasztási hitelek több hónapja tartó, dinamikus növekedése. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma 3,1 százalékkal meghaladta a tavalyi teljesítményét, annak ellenére, hogy 2014-ben már felülmúlta a válság előtti szintet. Az üzemanyag értékesítés pedig 7,1 százalékkal emelkedett 2016 azonos időszakához képest.
A kormány várakozása szerint a kiskereskedelemben zajló kedvező folyamatok a következő időszakban is fennmaradhatnak, amely a hatéves bérmegállapodásnak is köszönhető – közölte megkeresésünkre az NGM. A munkaerőpiacot érintő intézkedés következtében az idei év első kilenc hónapjában 10,2 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek 2016 első három negyedévéhez képest. Emellett az elmúlt időszakban a kiskereskedelem dinamikáját meghaladóan növekedhetett a háztartások szolgáltatások iránti kereslete, amely szintén a kiskereskedelmi forgalom jövőbeni bővüléséhez járulhat hozzá.