Európai Központi Bank: Draghi a gázpedálon tartja a lábát

Hírek
Kinevezése óta ritkán volt látható olyan nyugodtnak és kiegyensúlyozottnak Mario Draghi, az Európai Központi Bank (ECB) elnöke, mint  a szervezet csütörtöki sajtótájékoztatóján. Az okokat nem nehéz látni: az eurózóna gazdasági növekedése élénkőben van, a fogyasztói és az üzleti bizalom egyaránt emelkedik, a munkanélküliség csökken. A fellendülés szinte az egész régióra kiterjed, ami csökkenti annak kockázatát, hogy valamelyik országnak a fősodortól eltérő monetáris politikára lenne szüksége.

Ha ennyi jó hír érkezik, nem lenne ideje annak, hogy az ECB fékezze monetáris élénkítési programját, vagyis azt, hogy kötvények vásárlásával élénkítse az eurózóna gazdaságát? Egyelőre nem – vélik elemzők. A központi bank mandátuma enyhén 2 százalék alatti inflációt ír elő középtávon. A jelenlegi montáris politika, a kockázatokat is figyelembe véve, megfelelőnek látszik ennek eléréséhez.

Néhány európai nagykutya azonban nem ért egyet ezzel. Így például Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter arra szólította fel az EKB-t, hogy kövesse az amerikai jegybank, a Federal Reserve példáját, és fogja vissza a monetáris élénkítést. Draghi is elismeri, hogy a növekedési számok biztatóak, viszont az infláció alacsony. Ez elvben lehetővé is tenné, hogy változtasson monetáris politikáján a jegybank.

A gond viszont az, hogy az alacsony infláció hátterében a volatilis változásra hajlamos energiárak vannak. Ezeken, a gyors árváltozásra hajlamos tételeken – ilyenek még az élelmiszerárak például – a jegybankok általában “keresztülnéznek”, nem veszik őket figyelembe monetáris politikájuk alakításakor. Az ezek figyelembe vétele nélkül számnolt maginfláció ugyanakkor jócskán az ECB célkitűzése alatt van. Ez viszont azt jelenti, hogy maradhat a monetáris lazaság, a központi bank a pénzmennyiség növelésével nem gerjeszt inflációt. Az eurózóna még mindig a válság utáni kilábalás időszakában van. Ha teljes gőzzel üzemelne a valutaövezet gazdasága, akkor ennek jelei látszanának a maginflációban is. Ha pörög a gazdaság, nő az igény a munkaerő iránt, emelkednek a bérek, emelkedik a fogyasztás, a kereskedők így érvényesíthetik áremelési törekvéseiket.

Az ECB azért is kivár, mert nem akarja megismételni azt a hibát, amelyet 2011-ben elkövetett, akkor kétszer is kamatot emelt, s megfojtotta ezzel a válság után még csak csírájában létező kilábalást. Draghi meg is jegyezte csütörtöki sajtótájékoztatóján, hogy abban az időszakban az infláció ugyan a cél felett volt, de nem tartósan. Most alacsonyabb az infláció, így szigorítani a monetáris politikát még nagyobb hiba volna.

A laza monetáris politika mellett szólnak globális érvek is. A világgazdaság relatíve jó állapotban lévőnek látszik, azonban jelentős politikai kockázatok is vannak. Ilyen helyzetben általában indokolt a laza monetáris politika: biztosítani kell a befektetőket arról, hogy rendelkezésükre áll a szükséges likviditás. Ilyen politikai kockázat például az észak-koreai – amerikai kardcsörtetés, a szíriai válság. Bizonytalan továbbá, hogy Trump elnök valóban megvalósítja-e a kampánya során ígért protekcionista intézkedéseket. Bizonytalanságot hoz az eurózónán belül a francia választás is. Emmanuel Macron a közvéleménykutatások szerint befutónak tűnik, de láttunk már arra példát – az amerikai választásoknál -, hogy a felmérések nem bizonyultak helytállónak. Így Franciaország, az eurózóna második legnagyobb gazdasága esetében is számolni kell azzal a forgatókönyvvel, hogy az EU és euró ellenes Marine Le Pen lesz a befutó az elnökválasztáson. Ha ez a szcenárió valósul meg, akkor jelentősen romolhat a befektetői bizalom.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink