Európa így profitál Amerika fegyverimádatából

Hírek
Az öreg kontinens nagy gyártóinak: a Sig Sauernek, Glocknak és a Berettának is jól megy a szekér az USA-ban.  

A nagy német fegyvergyártó, a Heckler & Koch kénytelen volt bocsánatot kérni, miután a közösségi oldalakon felkapták a Valentin-napi üdvözletüket, amelyen egy kézifegyver szív formában volt körbevéve töltényekkel. A kép a közösségi médiában a floridai iskolai mészárlás után kezdett el terjedni – írja az Economist.

Ennek kapcsán érdemes felidézni a tényt: az európaiak ugyan gyakran kritizálják az amerikai fegyvertartási szabályokat, ugyanakkor a tengerentúli fegyvermánián óriási pénzt is kaszálnak. Hogy mekkora is ez a piac? Az idén az Egyesült Államokban előreláthatólag 14,5 millió kézifegyvert fognak eladni. Míg a ’80-as években a külföldi gyártók részesedése ebből a tortából csak 10% volt, mára ez az arány 30% fölé nőtt. Az import pedig főleg az öreg kontinensről érkezik. Csak az osztrák Glock 2016-ban egymagában 1,3 millió fegyvert szállított le az USA-ba.

Európában egyébként az 1526-os alapítású olasz Beretta számít a rangidősnek. A régi időkben híresek voltak róla, hogy ha üzletről volt szó, a hazafiasságukat is hajlandóak voltak háttérbe szorítani: amikor Napóleon megtámadta Velencét, portékájukkal a biztos győztest, a francia császárt látták el. Ami a jelent illeti: ma már a forgalmuk felét az amerikai eladásaiknak köszönhetik.

Jellemzően az európai cégek az évek folyamán a gyártás jó részét is áttették az USA-ba. A Sig Sauernek például New Hampshire-ben, a Glock-nak Georgiaban van saját üzeme. Utóbbi látja el az amerikai rendőrök kétharmadát fegyverekkel.

Az említett cégek természetesen jó viszonyt ápolnak az Országos Lőfegyverszervezettel (National Rifle Association – NRA) is. A Beretta például az évek folyamán mintegy 1 millió dollárral támogatta meg a szervezetet.

Borítókép: illusztráció, MTI/Kollányi Péter

Ezek is érdekelhetnek

További híreink