Továbbra is bizonytalan az uniós források sorsa a Budapest szomszédságában lévő, 70 ezres agglomerációs településen, Érden. Még augusztusban írtunk róla, hogy az ellenzéki Csőzik László polgármester vezette város, amely évek óta horribilis összegeket görget maga előtt, miközben a településvezető folyamatosan pénzhiányra panaszkodik, érthetetlen okból az utolsó pillanatra hagyta az uniós forrásból megvalósuló csomópontfejlesztéseket, ezért kicsúszhat a határidőkből. Bő fél évvel ugyanis a 2014–2020-as uniós költségvetési ciklus zárása előtt a 12 vekopos útépítési projektből mindössze két projektet adtak át hivatalosan, és hat olyan volt köztük, amelyre csak idén írták ki a közbeszerzést, tehát egy kapavágás sem történt.
Azóta sem javult érdemben a helyzet, legfeljebb annyiban változott, hogy az érintett útfejlesztésekre kiírt közbeszerzési eljárás szeptember végén lezárult, ám ha neki is látnak a nyertes ajánlattevők (a Strabag, Pulzus és Közműépítő Kft., a HE-DO, valamint a Colas) a munkálatoknak, szűk két hónapjuk lesz, hogy végezzenek. Ráadásul a munkavégzést biztosan hátráltatja majd az időjárás, amely novemberben–decemberben jó eséllyel csapadékosra fordulhat. S ott van még a másik probléma, amely legalább annyira a levőben lóg, hogy olyan műszaki problémák merülnek fel, amelyek hetekkel kitolhatják a munkálatok befejezését. A törökbálinti út felújításakor ezzel már egyszer szembesült a város.
Mindez azért gond, mert ha a város nem tud számlák birtokában rendben elszámolni az EU felé, már csak az állam jóindulatán múlik, hogy visszakéri-e a 2017 végén kifizetett, többmilliárdos előleget, amely azóta is ott hever az önkormányzat számláján.
A Világgazdaságnak nyilatkozó szakértő szerint az állam biztosan nem lesz olyan kegyes, mint a korábbi ciklusokban, amikor nem kérte vissza az előleget. Most, amikor a költségvetés sincs a legjobb formában, nyugodtan hivatkozhatnak arra, hogy volt elég idejük a támogatott önkormányzatoknak a beruházások megvalósítására. Bár a területfejlesztési minisztérium korábban lapunk kérdésére elszámolási szempontból kockázatosnak minősítette az érintett beruházásokat, az érdi városházán továbbra is bizakodók, miután a nyertes ajánlattevőkkel aláírták a szerződést, így most azt ígérik, hogy napokon belül eldől, melyik nyertes melyik Vekop-beruházást valósítja meg.
A cikk teljes terjedelemben a Világgazdaság oldalán olvasható
Címlapkép: Erdmost.hu