Együttműködési megállapodás a Digitális Jólét Program és a Magyar Bankszövetség között

Hírek Tóth Balázs

Szerdán együttműködési megállapodás kötött a Digitális Jólét Program és a Magyar Bankszövetség vezetése. A megállapodást a Digitális Jólét Program (DJP) szakmai vezetője, Gál András Levente és Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára írta alá.

A két szervezet együttműködésének alapja az, hogy a pénzügyi szektorban is stratégiai cél a magyar felhasználók, a fogyasztók digitális tájékozottsági szintjének fejlesztése, amelynek érdekében összehangolt fellépés szükséges. Az együttműködő partnerek a megállapodás alapján közös célrendszer mentén feltérképezik a jövőbeni szakmai kapcsolódási pontokat, mint a pénzügyi szolgáltatásokat érintő elektronikus folyamatok fejlesztésének előmozdítása, a kiberbiztonsági tudatosság növelése, a Digitális Jólét Pénzügyi Védjegy által megbízhatónak minősített pénzügyi szolgáltatások népszerűsítése.

A pandémiás időszakban jelentős figyelem irányult az online elérhető, digitális pénzügyi szolgáltatásokra.

A nemzetgazdaság és az állampolgárok számára egyaránt kézzelfogható előnyöket biztosítanak az azonnali fizetési rendszer keretében bevezetett szolgáltatások, az érintésmentes fizetési lehetőségek, továbbá a netbanki-mobilbanki fejlesztések. A könnyen elérhető és népszerű lehetőségek hozzájárulnak a készpénzhasználat arányának csökkentéséhez, az elektronikus kereskedelem és ügyintézés bővüléséhez és a pénzügyi tudatosság növekedéséhez, valamint a fenntartható pénzügyi rendszer létrejöttéhez.

A Magyar Bankszövetség és a Digitális Jólét Program (DJP) készek arra, hogy összehangolt lépések útján is felhívják ezekre az eredményekre a figyelmet, és előmozdítsák a fejlődést. A szemléletformálás fókuszában a biztonságos online fizetés, valamint a fiatalok és idősebb felhasználók eltérő digitális igényeinek a megfelelő támogatása áll.

Gál András Levente elmondta, hogy a digitalizáció eredményei a pénzügyi ágazatban is jelentős fejlődést hoztak, az egyszerűbb, biztonságosabb szolgáltatások által. A gazdaság fejlődésének fontos pillére az online tranzakciók számának és az e-kereskedelem arányának további növekedése. Kifejtette: a Magyar Bankszövetség és a DJP is elkötelezett, hogy olyan kiemelt ágazatokban, mint a digitális pénzügyek, az online bankolás, a fogyasztók és a felhasználók kiváló minőségű, biztonságos és ügyféligényeket szem előtt tartó szolgáltatásokat érhessenek el. Ezt a célt szolgálja a DJP által működtetett Pénzügyi Védjegy, és a jövőben további, konkrét célok mentén kidolgozandó közös kezdeményezések.

Tíz évvel gyorsult fel a digitális átállás a pandémia miatt – emelte ki Kovács Levente. A legfontosabb előfeltétel, a társadalmi nyitottság megvalósult az elérhető technológiák elfogadására és széleskörű alkalmazására. Így általánossá vált az azonnali átutalás használata és a hozzá kapcsolódó szolgáltatásokra való nyitottság. Csúcsokat döntött a bankkártyás és az online fizetések volumene. A legutóbbi (MNB) adatok szerint 2021. harmadik negyedévében 322 millió bankkártyás vásárlási tranzakció történt Magyarországon, ami 15 százalékkal több, mint a megelőző negyedévben. Az interneten hozzáférhető számlák aránya fokozatos növekedéssel meghaladta a 80 százalékot. A mobiltárcás technológia szintén egyre népszerűbbé válik: a mobiltárcába regisztrált kártyák száma a megelőző negyedév végéhez képest közel 24 százalékos növekedéssel meghaladta az 1,1 milliót.

A digitális átállás 2022-re társadalmi közprogrammá vált, melyben meghatározó szerep jut a gazdaság és a kormányzat minden szereplőjének. A digitális szolgáltatások általános használata biztosítja a globális világhoz való csatlakozást, a lehetőségek hatékonyabb kihasználását és ezáltal a nemzetgazdaság sikerességét. A digitális átállásban lépéselőnyt jelent, ha a meghatározó szereplők koordinálják tevékenységüket és együttműködnek.

Bízunk benne, hogy az ezen a téren megnyilvánuló elkötelezettségünk minden szereplő számára motiváló, az összefogás és együttműködés igényét és lehetőségét hozza magával. A következő egyik feladat a PÉNZ7 pénzügyi kultúrafejlesztő eseménysorozata idén 2022. március 7-11. között a magyar általános és középiskolákban, melynek során a digitális pénzügyi megoldások is hangsúlyos szerepet kapnak – mondta a Bankszövetség főtitkára.

(Borítókép: PuzzlePix/Shutterstock)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink