Egyre többet használnak bankkártyát a magyarok

Hírek B. M. T.
Mind a kártyás vásárlásoknál, mind az átutalásoknál jelentősen nőtt a forgalom a negyedik negyedévben.

A koronavírus-járvány kitörése előtti szinteket meghaladó növekedés történt az elektronikus pénzforgalomban a múlt év negyedik negyedében – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ma közzétett adataiból. Ami a fizetési infrastruktúra fejlődését illeti, a hazai pénzforgalmi szolgáltatók által vezetett fizetési számlák száma 2021 végén – további kismértékű növekedést követően – megközelítette a 10,6 milliót, a megelőző év végéhez képest pedig már több mint 140 ezerrel bővült a számuk. Figyelemre méltó emellett, hogy a mobiltárcákba regisztrált kártyák száma 2021 negyedik negyedévében a megelőző időszakhoz képest 16 százalékkal bővült és megközelítette az 1,3 milliót.

A hazai kibocsátású fizetési kártyákkal lebonyolított tranzakciós forgalomban tovább folytatódott a koronavírus-járvány okozta átmeneti megtorpanások után a dinamikus bővülés: 2021. negyedik negyedévében a belföldi vásárlási tranzakciók mind darabszámban, mind értékben jelentősen – közel 27, illetve 26 százalékkal – növekedtek az előző év azonos időszakához képest. 2021-ben a teljes évet nézve is számottevő bővülés történt: a darabszámban és értékben egyaránt 21 százalék fölötti növekedés következtében a belföldön lebonyolított tranzakciószám először törte át az 1 milliárdos határt, majdnem elérve az 1,2 milliárdos szintet, a tranzakciók értéke pedig megközelítette a 10 ezer milliárd forintot.

Mindazonáltal – mutatott rá közleményében az MNB – jelentős különbségek mutatkoznak fizetési helyzetenként. Míg a belföldi fizikai kereskedőknél darabszámban és értékben egyaránt 27 százalék körüli növekedés történt 2020 negyedik negyedévéhez képest, addig a külföldi fizikai kártyahasználatnál kiugró, 109 illetve 152 százalékos emelkedés realizálódott, amit a koronavírus-járvány okozta alacsony 2020-as bázis, illetve az magyaráz, hogy tavaly már újra lehetett utazni. Ugyan az online kártyahasználatnál is folytatódott a növekedés, ám már nem olyan számottevő mértékben, mint a járvány tetőpontján. 2020 negyedik negyedévéhez képest darabszámban 16, értékben pedig 20 százalékos bővülés történt a kártya fizikai jelenlétét nem igénylő tranzakcióknál. Hazai kártyával 2021 negyedik negyedévében összesen 62 millió online tranzakciót bonyolítottak 802 milliárd forint értékben az ügyfelek.

Tovább folytatódott viszont a készpénzfelvételeket érintő korábbi tendencia: ugyan 2021 negyedik negyedévben a megelőző év azonos időszakához képest minimális növekedés történt, éves szinten a hazai készpénzfelvételi tranzakciók száma így is 2 százalék feletti mértékben esett vissza, és 90 millió darab alatt maradt. Értékben ugyanakkor 6 százalékos volt az éves emelkedés, de így is tovább nyílik az olló a vásárlások (9,4 ezer milliárd forint) és készpénzfelvételek (8,5 ezer milliárd forint) között. Fontos azonban kiemelni, hogy növekszik az egy készpénzfelvételre jutó összeg, 2021 negyedik negyedévében már majdnem elérte a 100 ezer forintot, ami 8 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet.

A magyarországi pénzforgalmi szolgáltatóknál indított egyedi forintátutalások darabszáma 2021 negyedik negyedévében meghaladta a 83 milliót, összértéke pedig a 203 ezer milliárd forintot, ami rendre 13, illetve 8 százalékos növekedést jelent 2020 azonos időszakához viszonyítva. Az átutalásokat érintő növekedés azért is figyelemre méltó, mivel jelentősen meghaladja a koronavírus-járvány kitörése előtti szinteket. Az átutalásokon belül is kiemelkedik az azonnali fizetési tranzakciók növekedési üteme, 2021 negyedik negyedévében darabszámban és értékben rendre 20, illetve 30 százalékos növekedést mutat a megelőző év azonos időszakához képest. Az elsősorban közüzemi és egyéb rendszeres számlák, illetve tartozások fizetésére használt csoportos beszedések forgalmánál viszont nem történt érdemi változás: ugyan a tranzakciók értéke 5 százalékkal emelkedett 2021. negyedik negyedévében a megelőző év azonos időszakához képest, számuk egy százalék körüli mértékben csökkent. Ezek az értékek megközelítőleg megegyeznek az egész éves változással is.

(Borítókép: PuzzlePix/Shutterstock)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink