Az EXIM célja egyrészt, hogy a magyar exportőröknek hatékony finanszírozási és biztosítási konstrukciókat szolgáltasson, másrészt, hogy a gazdaságpolitika ösztönzőeszközeként támogassa hazánk gazdasági stabilitását, elősegítse a munkahelyek megőrzését, a foglalkoztatás növekedését és a magyar exportkapacitások bővülését. Az EXIM elnevezés az Eximbank Zrt. és a MEHIB Zrt. integrált szervezeti keretek között működő, banki és biztosítói feladatokat ellátó intézménypárosának egységes megjelenését szolgálja.
Az állami tulajdonban lévő, a Külgazdasági és Külügyminisztérium irányítása alatt álló EXIM látja el Magyarországon az exporthitel-ügynökségi feladatokat, amelyeket OECD- és európai uniós keretek szabályoznak. Az intézménypáros azonban több, mint egy csupán exporthitelezéssel és exporthitel-biztosítással foglalkozó bank és biztosító: olyan kulcsfontosságú intézmény, amelynek léte pozitív hatással van a nemzetgazdaságra, és tevékenysége az egyik legfontosabb megalapozója a magyar exportőrök külhoni sikereinek.
Az EXIM a világ exporthitel-ügynökségeinek élvonalába tartozik, nemzetközi kapcsolatai, szakmai együttműködései páratlan lehetőséget jelentenek a hazai vállalkozásoknak és a magyar gazdaságnak egyaránt. Azonban ahhoz, hogy a magyar vállalkozások sikeresen felvegyék a versenyt, használniuk szükséges a rendelkezésre álló állami eszközrendszert, mivel a külföldi konkurenciájuk mögött sokkal nagyobb valószínűséggel áll a saját exporthitel-ügynökségük, és finanszírozza, valamint biztosítja üzleti tevékenységüket.
Mindenre van megoldás
Folyamatos piaci félméréseinek eredményeképpen az EXIM becsatornázza az exportőrök igényeit, és koherens hitelezési, garanciavállalási, valamint biztosítási termékeivel lefedi a vállalkozások exporttevékenységének teljes vertikumát a fejlesztésektől a termelési és értékesítési folyamaton keresztül az árbevétel beérkezéséig. Termékei serkentik a magyar áruk, szolgáltatások külpiaci értékesítését és az exportcélú befektetések, beruházások bővülését.
Portfóliójában megtalálhatók mind az exporttevékenységet megelőző, mind a már meglévő exportot tovább ösztönző finanszírozási és biztosítási termékek, a külföldi vevőnek nyújtott közép és hosszú lejáratú hitelek és az ezekhez kapcsolódó biztosítás, illetve követelésvásárlás és -biztosítás. Az EXIM pénzügyi megoldásai lehetőséget nyújtanak akár külföldi befektetések finanszírozására és biztosítására is.
Fókuszban a kkv-k
Az EXIM jelentős arányban vesz részt a magyarországi kkv-szektor finanszírozásában, és hatékonyan járul hozzá ezen vállalkozások exportban betöltött súlyának növeléséhez. Annak következtében, hogy a szegmens finanszírozója, megerősíti a kkv-kat, alapot teremtve a sikeres külpiacra lépésükhöz és ezáltal külföldi terjeszkedésükhöz is. Tevékenységével az EXIM segíti a magyar vállalkozásokat a már meglévő termelési kapacitásaik, illetve termékpalettájuk bővítésében, valamint az exportpiacaik kiterjesztésében, ezáltal is növelve a magyar külgazdaság teljesítőképességét.
Testre szabott pénzügyi megoldásaival az EXIM megkerülhetetlen szereplője kíván lenni a vállalkozások exporttevékenységének. Ennek érdekében jelentős arányban növeli a kkv-k számára nyújtott hitelek, biztosítások és garanciák állományát, és hosszú távon célja, hogy minden második exportáló vállalkozás az ügyfelei között szerepeljen. A dinamikus növekedést a számok is alátámasztják: míg az intézménypárosnak 2013-ban 286 ügyfele volt, addig ma már közel 1800 magyar cég használ legalább egy EXIM-terméket. Tíz ügyfelük közül kilenc a mikro-, kis- és középvállalkozói szektorból érkezik. A kkv-knak nyújtott hitelek részaránya fokozatosan nő a portfólión belül. 2018 végén 36 százalék volt, és a 2021-ig tartó stratégiai időtávon belül ez a szám meghaladja az 50 százalékot.
Hatékony együttműködés a kereskedelmi bankokkal
Az intézménypáros különösen olyan kockázatokat finanszíroz és biztosít, amelyeket a kereskedelmi bankok nem képesek vállalni. Ebből kifolyólag az EXIM nem versenytársa a hazai kereskedelmi bankoknak, hanem gazdaságilag hatékony együttműködésre törekszik a pénzintézetekkel, amelyekkel együtt refinanszírozási hitelkeretben nyújtják a kedvezményes pénzügyi termékeket. Sikeres stratégiájának köszönhetően az intézménypáros forráskihelyezése öt éven keresztül minden esztendőben meghaladta a 300 milliárd forintot. A kkv-fókusz a folyósított hiteleinek nagyságán is meglátszik, hiszen azok 61 százaléka 50 millió forintnál kisebb összegű.
A kormány prioritásként kezeli az exporttevékenység fejlesztését, ennek érdekében 2019. március 4-én elfogadta a nemzeti exportstratégiát. A hazai vállalkozások exporttörekvéseit támogató keretrendszerben megfogalmazott célok megvalósítása alapvető szükségletet teremt az EXIM termekéi és szolgáltatásai iránt.