140 igen, 36 nem – ezzel a szavazati aránnyal fogadta el a parlament ma az alaptörvény módosítását.
Eszerint 2024-ben az önkormányzati választásokat egy napon fogják tartani az uniós választással. Az előterjesztő Kocsis Máté fideszes frakcióvezető szerint azért van szükség a módosításra, mert idén az országgyűlési választás, valamint az azzal egy napon tartott országos népszavazás lebonyolítása több mint tízmilliárd forint költségmegtakarítást eredményezett. A döntés nem érinti viszont a 2019-ben, öt évre megválasztott önkormányzati képviselők és polgármesterek mandátumát: ők 2024. október 1-jéig hivatalban maradnak, a tavaszi győztesek október 2-tól kezdhetik meg a munkát.
A módosítás tartalmazza a megye elnevezés vármegyére változtatását, a megyei kormánymegbízottakat pedig főispánoknak hívják majd. Az indoklás szerint a vármegye szó használatának visszaállítása a mai magyar jogrendbe biztosítja, hogy az ezeréves magyar államiság alkotmányos hagyományai e formában is továbbéljenek. Emellett a vármegye szó használata a nemzeti összetartozás eszméjét, közös történelmi emlékeink megőrzését és egyben a magyar demokrácia nemzeti karakterét is erősíti.
Az érintett ágazati törvényekben a kormánymegbízott elnevezését – a történelmi hagyományok tisztelete és újjáélesztése jegyében – főispánra módosították. Utoljára 1947-ben, azaz 75 éve létezett ez a tisztség. Az indoklásban megjegyzik, hogy más európai országok esetében is számos példát találunk korábbi korokba visszanyúló kifejezések modern kori használatára.