Dollármilliárdokat remél Ukrajna a gabonaexporttól

Hírek M. J.
Ukrajna legalább tízmilliárd dollárt remél az újrainduló gabonakiviteltől – közölte az Unian hírügynökség.

Pár napon belül kifuthat az odesszai kikötőből az első búzaszállítmány, jelenleg a hajók biztonságos útvonalának a kijelölése folyik katonai és civil szakemberek részvételével, jelentette be a megyei katonai közigazgatás szóvivője, Szerhij Bracsuk az Unian hírügynökség tudósítása szerint. Mint ismert, Törökország és az ENSZ közreműködésével július 22-én megállapodás született Oroszországgal és Ukrajnával arról, hogy a raktárakban rekedt búzát biztonságosan elszállítják. A gabona tengeren való elszállítására három ukrajnai kikötőt jelöltek ki, de az odesszaira már a megállapodás aláírása utáni napon rakétát lőttek ki az oroszok.

A kikötők blokádja a háború kezdete óta tart, ami komoly csapást mért az ukrán nemzetgazdaságra és a globális élelmezésbiztonságra, ugyanis a háború előtt az ukrán gabonából mintegy négyszázmillió fogyasztót láttak el világszerte. Kijevnek óriási szüksége lenne az exportból származó valutabevételekre. Mikola Szolszkij agrárminiszter szerint békeidőben átlagosan havi ötmillió tonna gabonát tudtak eladni külföldre. Ha sikerül újraindítani a tengeri szállítást, havonta hárommillió tonnát értékesíthet Kijev. Az országnak bőven van mit eladnia, hiszen tavalyról 20 millió tonna termény maradt raktáron, az idei 60 millió tonnára becsült betakarításból pedig 40 milliót szánnak exportra. Szolszkij szerint az év végéig akár húszmilliárd dollár is lehet a bevétel.

A háború kitörése óta Ukrajna havi 1,5-2 millió tonna agrárterméket tudott exportálni vasúton, közúton, illetve a Duna-deltán keresztül folyami hajókon a a romániai Konstanca kikötőjéig, ahonnan már biztonságban távozhatott a rakomány. Kárpátalját érintve közel 900 ezer tonna gabona került Európába, és ebben Magyarország komoly segítséget nyújtott Ukrajnának, emlékeztet a Kiszó.net kárpátaljai portál. Megjegyzi: az exportbevételekre hatalmas szüksége van Kijevnek, mert a költségvetési hiány az év végére elérheti az 50 milliárd dollárt. A háború kitörése óta a hrivnya árfolyama legalább 50 százalékkal gyengült a főbb devizákhoz képest, ami hatalmas drágulást idéz elő az élet minden területén. Az államvezetés azt reméli, hogy a növekvő devizabevételek révén sikerül stabilizálni az ukrán fizetőeszköz értékét.

Képünk illusztráció

Ezek is érdekelhetnek

További híreink