Depresszió: helyzeti előnyben a Richter készítménye

Hírek Figyelo.hu

Sokat vár a Richter kutatói által felfedezett cariprazine esetleges amerikai indikációjának kiterjesztésétől a magyar gyógyszergyártó tengerentúli értékesítési partnere, a chicagói székhelyű AbbVie, s egy kutatás szerint a következő évek kilátásai még kedvezőbbek – olvasható a VG cikkében.

Az Egyesült Államokban Vraylar néven bevezetett készítményt jelenleg két indikációban lehet felírni (skizofrénia és bipoláris depresszió), s e két terápiás terület önmagában 1,4 milliárd dollár forgalmat generált tavaly,

az éves értékesítés pedig idén 1,8 milliárd dollárra nőhet. Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) még idén döntést hozhat arról, hogy a Vraylart a major depresszióban is engedélyezi. Pozitív határozat esetén 2023-tól indulhat meg az értékesítés felfuttatása, az AbbVie azt várja, hogy az MDD-indikáció meglétével a Vraylar piaca körülbelül a duplájára nőne.

Felülmúlta a várakozásokat a Richter

Jó hír a piac szereplőinek, hogy a világ nyolc legfontosabb gyógyszerpiacán az MDD-terápiás területhez kapcsolódó gyógyszer-értékesítés

2029-re (ez évben jár le a Vraylar kizárólagossága az Egyesült Államokban) 7,9 milliárd dollárra nőhet,

azok után, hogy a szegmens forgalma 2019-ben 3,4 milliárd dollár volt. A GlobalData prognózisa szerint (amelyet a Pharma Letter szemlézett) az amerikai, francia, német, olasz, spanyol, brit, japán és kínai piacokon 2029-ben 55 millió új beteget diagnosztizálnak majd, közülük 27 millió lehet amerikai.

Szerepet játszhat a Covid is:

a hosszú karanténidőszak, a fertőzéstől való félelem, a betegséggel kapcsolatos bizonytalan kommunikáció miatt a depressziós zavarok előfordulási gyakorisága magasabb lehet. Jelenleg nyolc korszerű készítmény van klinikai vizsgálat alatt, köztük a Vraylar is. A Richter készítménye helyzeti előnyben van, hiszen túl van már egy fázis hármas tesztsorozaton, további kettő folyik párhuzamosan, amelyből elég, ha az egyik sikerrel zárul. A magyar sikergyógyszer mellett labdába rúghat a kínai Luye Pharma, a japán Otsuka, az amerikai Johnson & Johnson, az Intra-Cellular, az Axsome Therapeutics, a Sage Therapeutics és a Relmada Therapeutics készítménye is – a GlobalData piacelemzése szerint az évtized végén ezen gyártók termékei fedik le majd a piac kétharmadát.

Lengyelországban is támogatott szer lesz a Reagila

Az Egészségügyi Minisztérium közzétette rendeletét a november 1-jén hatályba lépő intézkedéseiről, eszerint Lengyelországban is támogatott gyógyszer lesz a Reagila (cariprazine) 1,5 milligramm, 3 milligramm és 4,5 milligramm hatóanyagú verziója – írta pénteken a Plus Farmacji szakportál. A Richter féléves beszámolója szerint a készítményt a kontinensen ártámogatás nélkül eddig három országban – Romániában, Lengyelországban és Litvániában – forgalmazták.

Letett a Richter a kínai terveiről

(Borítókép:

Ezek is érdekelhetnek

További híreink