Csalók élnek vissza a ChatGPT népszerűségével

Hírek Figyelő
Hamis ChatGPT appokkal verik át a csalók a gyanútlan felhasználókat – mutatott rá a Sophos. A mobil applikációk vizsgálata során olyan alkalmazásokra bukkantak a szakemberek, amelyek legitim, ChatGPT-alapú chatbotoknak álcázzák magukat, miközben túlfizetésre veszik rá a felhasználókat.

A mesterséges intelligencia népszerűségével is visszaélnek a csalók – hívta fel a figyelmet a Sophos X-Ops legfrissebb jelentése. A mesterséges intelligencia és a chatbotok iránti érdeklődés vitathatatlanul minden eddiginél magasabb, ezért a felhasználók az Apple App Store és a Google Play felületéhez fordulnak, hogy bármit letöltsenek, ami hasonlít a ChatGPT-re. Az ilyen típusú csaló alkalmazások gyakran addig bombázzák hirdetésekkel a felhasználókat, amíg azok regisztrálnak egy előfizetésre. A csalók arra alapoznak, hogy a felhasználók nem fognak figyelni a költségekre vagy egyszerűen elfelejtik, hogy rendelkeznek ezzel az előfizetéssel.

A Sophos X-Ops összesen hat ChatGPT úgynevezett fleeceware alkalmazást vizsgált meg, amelyek mindegyikénél azt állították, hogy a ChatGPT algoritmusán alapul. A szóban forgó applikációk kifejezetten úgy lettek megtervezve, hogy az ingyenes próbaidőszak lejárta után ne legyen sok hasznuk, így a felhasználók anélkül törölhetik az alkalmazást, hogy észrevennék, még továbbra is fizetniük kell havonta vagy hetente.

Általában az alkalmazások ingyenes próbaverziót kínálnak, de a sok hirdetés és korlátozás miatt alig használhatók, amíg nem fizetnek elő rájuk. Ezek az alkalmazások gyakran rosszul vannak megírva és implementálva, ami azt jelenti, hogy az alkalmazások működése gyakran még azután sem ideális, hogy a felhasználók a fizetős verzióra váltanak. Továbbá az alkalmazásboltokban mesterségesen javítják az értékeléseiket hamis véleményekkel és állandó kérésekkel a felhasználók irányába, hogy még a használatba vétel vagy az ingyenes próbaidőszak vége előtt értékeljék azt.

A felhasználóknak tehát nem árt tisztában lenni azzal, hogy léteznek ilyen alkalmazások, ezért az előfizetés során gondosan kell eljárni. A Sophos jelezte: a felhasználók jelenthetik az alkalmazásokat az Apple-nek és a Google-nek, ha úgy gondolják, hogy a fejlesztők etikátlan eszközöket használnak a profitszerzés érdekében. Azon felhasználók számára, akik már letöltötték ezeket az alkalmazásokat, követniük kell az App Store vagy a Google Play áruház leiratkozási útmutatóját, az applikáció egyszerű törlése ugyanis nem érvényteleníti az előfizetést.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Shutterstock)

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink