A spammerek megfontolt bűntevőknek bizonyultak folyamatosan követve a globális kérdéseket és a nagyobb eseményeket egyetlen fő céllal, hogy megragadják áldozataik figyelmét és hasznot húzzanak belőlük. A bűnözők spam és adathalász tevékenysége azért hatékony, mert a felhasználók kevés figyelmet fordítanak a kiberbiztonságra és megalapozatlan bizalom jellemzi az internetes viselkedésüket.
Míg 2017-ben a világ bizonyos részein már intenzíven készültek a 2018-as FIFA világbajnokságra, addig a spammerek lelkesen terjesztették az ezzel kapcsolatos emaileket. A hivatalos logóval ellátott csaló üzenetek tartalmazták a szervezők és támogatók adatait, valamint különböző nyereményekről és ingyen jegyekről értesítették a felhasználókat.
Egy másik népszerű spam és phishing téma a kriptovaluták voltak, mivel a Bitcoin értéke 2017-ben drasztikusan megnőtt. A kiberbűnözők weboldalakat álcáztak kriptopénzváltókként, illetve hamis cloud mining szolgáltatásokat kínáltak. De minden egyes esetben áldozatul estek a felhasználók és pénzkeresés helyett pénzt vesztettek. A bűnözők elkezdték csaliként használni a Bitcoint az olyan hagyományosabb csalásokban is, mint például a hamis lottónyeremények.
Sajnos összességében 2017-ben az adathalász támadások száma emelkedett. A legtöbb spamet Németországba küldték. A top 10-ben benne van még Kína, Oroszország, Japán, az Egyesült Királyság, Olaszország, Brazília, Vietnam, Franciaország és az Egyesült Arab Emírségek is.