Bemutatjuk: J. D. Vance, Trump alelnökjelöltje

Hírek D. Gy.
Az amerikai alelnökjelölt Donald Trump mozgalmának örököse, az ideológia továbbvivője lehet. J. D. Vance fiatal, agilis, jó szónok – és Amerika bezárkózásának a híve – írja a Világgazdaság.

Európa már most is pánikban van egy második Donald Trump-elnökség és annak az amerikai külpolitikára gyakorolt hatásai miatt. Trump tegnap bejelentette, hogy James David Vance (született: James Donald Bowman) ohiói szenátor lesz az alelnökjelöltje, erre a riadalom még tovább fokozódott.

Donald Trumpot tapsvihar fogadta, amikor hétfőn megjelent a milwaukeei kongresszusi arénában, ez volt az első nyilvános szereplése az ellene elkövetett merénylet után. Bekötött füllel állt új alelnökjelöltje mellett, nézte a tömeget, amely tombolva kiabálta: „Harc! Harc! Harcolj!”

Vance ohiói szenátor jelölésével Trump a republikánus párt befolyásos emberei közül az egyik legelszigeteltebbet választotta alelnökjelöltjének. Az egykori Trump-kritikusból lett Trump-hívő hevesen ellenzi Ukrajna megsegítését, és folyamatosan bírálja Európát, mondván, az öreg kontinens túlságosan is függ az Egyesült Államok külpolitikai és katonai segítségétől.

Egy magas rangú uniós tisztviselő a Politico című lapnak úgy vélekedett, hogy Vance kinevezése katasztrófa Ukrajna számára, és ezáltal Brüsszel azon erőfeszítései számára is, hogy támogassa az országot az orosz agresszióval szemben. A brüsszeli lap a februári müncheni biztonsági konferencián beszélgetett a szenátorral, aki világossá tette álláspontját:

Egyszerűen nincs meg a gyártási kapacitásunk ahhoz, hogy a végtelenségig támogassunk egy szárazföldi háborút Kelet-Európában.

„A vezetők feladata, hogy ezt a lakosság számára is kifejezzék. Meddig fog ez még tartani? Mennyibe fog ez várhatóan kerülni? És ami még fontosabb, hogyan fogjuk előállítani az ukránok támogatásához szükséges fegyvereket?” – tette hozzá. Vance azzal is egyértelművé tette hozzáállását, hogy kihagyta a szenátorok kétpárti csoportjának Zelenszkijjel való találkozóját Münchenben, továbbá kifejezte azt a nézetét, hogy Ukrajnának végül területeket kell átengednie Oroszországnak.

Vance – a rozsdaövezeti gyerek

Vance szkepticizmusa a szabályokon alapuló nemzetközi rend alapvető alapjaival kapcsolatban túlmutat a külpolitikán. Az ohiói szenátor írt egy könyvet Hillbilly Elegy címmel, amelyben a gyerekkorát írja le. Az amerikai rozsdaövezetben, a lepusztult, egykor virágzó, ám a globalizáció miatt a többnyire Kínába kiszervezett termelés miatt legatyásodott iparvidéken nőtt fel.

Régóta kiáll az amerikai munkások ügye és az amerikai feldolgozóipar fontossága mellett. Nem lesz meglepetés, ha a várakozások szerint novemberben Trumpot megválasztják, és ő lesz az alelnök, akkor a gazdasági befelé fordulást, az amerikai ipar és feldolgozóipar megerősítését, valamint a Kínával szembeni erőteljesebb fellépést fogja szorgalmazni – tökéletes szinkronban lesz Trump eddigi irányvonalával.

A 39 éves Vance nézetei a transzatlanti kapcsolatokról azonban nem csak Ukrajna számára jelentik az elapadó amerikai támogatást. A szenátusban áprilisban tartott beszédében különösen Németországot támadta, amely Európa az Egyesült Államoktól függ a védelem és a biztonság terén.

Elég világossá tudtuk tenni Európa és a világ többi része számára, hogy Amerika nem tud a végtelenségig biankó csekkeket kiállítani – mondta.

A teljes cikk itt olvasható.

Fotó: Middle East Images via AFP

Ezek is érdekelhetnek

További híreink