Bayer Zsolt: A nyugati civilizációt megfosztották vallásától

Hírek
Az európai embert az elmúlt száz évben először megfosztották vallási identitásától, és most készülnek elvenni nemzeti és nemi identitását is – mondta Bayer Zsolt publicista Az Európai esték a XV. kerületben című előadássorozat keretében tartott előadásában szerda este Budapesten.

Bayer Zsolt arról beszélt: a nyugati civilizációt első körben megfosztották a vallásától, mondván, ez a fejlődés útja, és „Isten nélkül jobb lesz neki”. Második körben – néhol már sikerrel– éppen most tart az európai emberek megfosztása nemzeti identitásuktól és ezzel párhuzamosan a nemi identitásuktól is. Az ily módon legalapvetőbb identitásaitól megfosztott embernek pedig nem marad más, mint a fogyasztás.

Az újságíró kitért arra: eközben az identitását vesztett Európára „rázúdul egy másik, megingathatatlan vallási, nemzeti és nemi identitású tömeg”, és nem nehéz kitalálni, hogy a két tömeg küzdelméből ki kerül majd ki győztesen – mondta a publicista.

Bayer Zsolt publicista előadást tart az Európai esték a XV. kerületben című sorozat rendezvényén a Hubay zeneiskolában 2019. január 23-án. (Fotó: MTI/Mónus Márton)

Meglátása szerint ma a világnak azokon a pontjain, ahol minden feltétel adott ahhoz, hogy a társadalmak reprodukálják önmagukat és jólétben tudják felnevelni utódaikat, az emberek „nem méltóztatnak szaporodni”, ahol pedig „semmilyen feltétel nem adott a szaporodáshoz, ott a társadalmak brutális módon túlszaporodnak”. Ha pedig minden így marad, és az emberiség továbbra is így kizsákmányolja a bolygó természeti erőforrásait, elkerülhetetlen egy újabb népvándorlás.

Arra viszont senki nem tudja a választ, mi lesz, ha majd nem naponta öt-hatszáz ember próbál meg „átevickélni lélekvesztőkön a Földközi-tengeren”, hanem több millió ember indul el.

Bayer Zsolt arról is beszélt: 500 éve, 1517-ben Luther Márton és a reformáció gyökeresen változtatta meg Európa szellemiségét és arculatát. A reformációval magára találó ember kikövetelte magának, hogy megkapja a saját nemzeti nyelvén a szentírást, és hogy templomaiban a tiszteletesek a saját nyelvén szóljanak hozzá, és ezzel párhozamosan az európai polgár „felismerte magában az erőt”, hogy ő formálja saját társadalmát és életét – mondta.

Arra hívta fel a figyelmet, hogy a reformáció máig ható pozitív folyamat, de mint minden szellemi áramlatra, erre is igaz, hogy nincs az a csodálatos ideológia, amivel az ember, ha elég ideig „bíbelődik”, ne változtatná önmaga paródiájává vagy tragédiájává.

A publicista szerint a Luther óta eltelt ötszáz év folyamatait két évszámban lehet összesűríteni: 1717-ben London külvárosában megalakult az első szabadkőműves nagypáholy, a liberalizmus első kézzelfogható szervezete, 1917-ben pedig kitört a bolsevik forradalom és Európa eljutott a kommunizmusig.

Borítókép: MTI/MÓNUS MÁRTON

Ezek is érdekelhetnek

További híreink