A hamis kerékpárok 97 százaléka súlyos baleseti kockázatot rejt – állítja az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalának (EUIPO) tanulmánya. Magyarországon a lakosság több mint kétharmada kerékpározik, túlnyomó többségük saját biciklivel jár, így fontos figyelni arra, honnan szerezzük be a biciklinket.
„Ha biztosra szeretnénk menni, forduljunk a hivatalos márkakereskedőkhöz. A legtöbb cég esetében a forgalmazó partnerek listáját megtekinthetjük a márka hivatalos weboldalán. Ha pedig online vásárolnánk, érdemes megnézni a honlap impresszumának adatait, mert minél kevesebb az információ arról, hogy ki működteti az oldalt, annál gyanúsabb kell, hogy legyen. Ha kizárólag e-mail címet és postafiókot találunk, akkor érdemesebb egy másik portált keresni. Az ilyen esetekben nemcsak a vásárló jár rosszul a silány minőség miatt, hanem sérül a védjegy tulajdonosának hírneve és gazdasági kárt is szenved„ – javasolja dr. Fulajtár Zsófia ügyvéd, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület jogérvényesítési munkacsoportjának vezetője.
Az elmúlt három évben csaknem 3 ezer kerékpáros baleset történt országszerte. Bár a hamisítványokat gyakran nem könnyű felismerni, az ilyen esetek megelőzéséhez hozzátartozik a minőségi termék választása. „Legyen az illatszer, ruházati cikk, gyerekjáték, gépjármű- vagy kerékpáralkatrész, ma már gyakorlatilag mindent hamisítanak. Az utánzatok jellemzően olcsón, az eredeti termék árának töredékéért megvásárolhatók, viszont ugyanazt a színvonalat egy utánzat sosem éri el, és a felhasznált alapanyagok az egészségre is károsak lehetnek. Az árucikk eredetisége egyben a tartósság és a minőség garanciája is. Mindössze egy év alatt félmillió hamis terméket vont ki a forgalomból a NAV” – magyarázta Kis Péter András, a NAV szóvivője.
(Borítókép: A Kaposvári Kerékpáros Klub a várossal és a Giro szervezőkkel közösen ismét egy jó hangulatú esemény szervezésével szerettek volna lehetőséget biztosítani, hogy minél több kerékpáros átélhesse az igazi Giro élményt. 2022.05.01. Kaposvár (Muzslay Péter, Somogyi Hírlap)