Bakelit: befektetésnek is kiváló lehet Ákos vagy Zoltán Erika

Hírek Bódy Géza
Ugyan a hanglemezpiac már biztosan nem taszítja le a trónjáról a zenestreaming-üzletágat, mégsem szabad temetni a bakelitet, sőt! A 17 évig tartó szárnyalás után az idei forgalombővülés nem lesz akkora, mint korábban: a globális válság hatása itt is érezhető. Ettől függetlenül egy Ákos- vagy egy Zoltán Erika-nagylemez még befektetésnek is jó lehet, nem beszélve akár a Sex Pistols 1977-es, méregdrága kiadványáról.

A streamelés – beleértve az előfizetést és a reklámozást is – tavaly a zeneipar eladásainak már a 67 százalékát tette ki, szemben a 2021-es 65-tel. A teljes bevétel 26,2 milliárd dollárra nőtt, ami 9 százalékos növekedés az előző évhez képest – derül ki a Nemzetközi Fonográfiai Iparszövetség (IFPI) Global Music Report 2023 című kiadványából.

Ebbe a hatalmas ágazatba kell elhelyezni a 17 éven át virágzó hanglemezpiacot. Mint korábban a Világgazdaság is megírta, a vinylkorongokból 2022-ben globálisan 41,3 millió darab kelt el, szemben az egy évvel korábbi 40 millióval. A nemzetközi-hazai értékesítés 2021-es 60-40 százalékos megoszlása a mennyiséget tekintve 2022-re fele-felére egyenlítődött ki – legalábbis a statisztikák átlaga szerint, amelyek gyakran egymástól merőben eltérő forgalmi és árbevételi adatokat közölnek.

Hogy a pár nappal ezelőtti hazai Punk-Rock-Maraton a magyar hanglemez fogyasztáshoz hogyan járul majd hozzá, az egyelőre a jövő zenéje, bár az eseményen számos olyan ikonikus zenekar fellépett, amely akár több bakelittel is rendelkezik, és a rajongók egykor úgy vásárolták, mint a cukrot.

Igaz, a bakelit-punkmánia mostanra megtorpant, így ez a közepesen teljesítő hanglemezeladások közé tartozik, azaz nem az underground bandák kiadványai húzzák az eladást

– tudta meg a Világgazdaság a Bakelitfutár internetes kereskedőcég tulajdonosától. Juhász Csaba a műfajok népszerűségével kapcsolatban elmondta, hogy Magyarországon a külföldi zenekarok közül évek óta verhetetlen népszerűségnek örvend a rock- és a metálhanglemez-eladás.

Csúcstartó például az AC/DC, a Metallica, a Motörhead, az Iron Maiden. Ugyanígy toplistásak a The Beatles, a Black Sabbath, a Motörhead, a Deep Purple vagy a Led Zeppelin albumai, vagy akár a Queen, a Guns N’ Roses és az ABBA, amely kilóg a sorból, hiszen a diszkóvilág állócsillaga. A fiatal korosztályból Dua Lipa Futura Nostalgia, Harry Styles Fine Line, Shawn Mendes Wonder korongjai fogynak jól.

A cikk teljes terjedelemben a Világgazdaság oldalán olvasható

Címlapkép: Für Henrik / Békés Megyei Hírlap

Ezek is érdekelhetnek

További híreink