AZ NRN Kft. ügyvezetője a közérdekű adatigénylése kifejtette: a legutóbbi, 2013. augusztus 3-án megjelent felhívásra csak nevezett cég adott be pályázatot. Így a felhívásra érkezett, magasabb pályázati ajánlatot elfogadták. Azt már mi tesszük, hozzá, hogy a raktárbázist, illetve a kikötőt eddig is az Adony Logisztikai Központ Kft. üzemeltette, azaz a bérlő vette meg az Adony, Rév u. 8. szám alatt található „logisztikai raktárbázist”. Ingatlanokat, a rajtuk található épületekkel és építményekkel. Összesen 84 raktárcsarnokot, 2 fogadóépületet, 2 üzemanyagkutat, kikötői irányítótornyot, 3 kiépített kikötőt (55,7 ezer, 2,2 ezer és 116,3 ezer négyzetméteresek) gépészettel, szárító-tisztító üzemet, árvízvédelmi művet, tűzivíz tározókat. Ezekkel együtt adták a működéshez szükséges termelő gépeket, berendezéseket, a termelésben részt vevő járműveket, számítástechnikai és irodai berendezéseket és a kikötői jogot.
Lapunk azután fordult közérdekű adatigényléssel az NRN Kft.-hez, hogy Kovács Csaba, az NRN Kft. ügyvezetője több alkalommal is segítőkészen válaszolt az ügyben küldött elektronikus leveleinkre, de a vevőről – ahogy mások sem – ő sem lebbentette fel a fátylat, arra hivatkozva, hogy mivel nem közérdekű adatigénylést nyújtottunk be, „a hitelezők érdekeit kell szem előtt tartaniuk, nevezetesen a vagyontárgy hatályosult értékesítését, ezért az üzleti titkot, valamint a vevő személyiségi jogait tiszteletben kell tartania”. E világos beszéd után nem maradt más, minthogy közérdekű adatigényléssel fordultunk hozzá.
Igényeltünk információt például arról, hogy egy nemzetgazdasági szempontból értékes, közpénzből megvalósult ingatlan értékesítése hogyan történt, milyenek voltak annak körülményei. A közérdekű adatigénylésben érdeklődtünk arról is, mennyire teljesíthetők a hitelezői követelések, figyelemmel arra, hogy a Magtárház Kikötő Kft. vagyontárgyait tudomásunk szerint az Adony Logisztikai Központ Kft. üzemelteti. Mennyi tehát az annyi? – kérdeztük a felszámoló cég ügyvezetőjét arról, miként sikerül megvonni a fent nevezett vagyonelemek értékesítésig a mérleget. Hoppon maradnak a hitelezők, velük együtt óriásit bukik az állam az ügyleten vagy sikerült elérni valamennyi megtakarítást az üzemeltetés során, amiből esetlegesen valamelyest lehet rendezni a felszámolás alá került Magtárház Kikötő Kft. adósságait?
A hitelezők követeléseinek teljesíthetősége kapcsán az NRN Kft. ügyvezetője azt közölte, hogy az adós felszámolási vagyona a Cstv. 49/D. §-a szerinti zálogjoggal terhelt. Ezen tény meghatározta a hitelezők követeléseinek teljesíthetőségét. Így a felszámolási eljárás eredményeként kizárólag a Cstv. 49/D §-a szerinti, hitelezők jutnak részbeni megtérüléshez, a Cstv. szabályai szerint.
Nesze semmi, fogd meg jól! – szokás az ilyesmire mondani. Teljességgel érthetetlen, miért titkolóznak arról, hogy mennyit veszített az állam a fenti ügyleten. Mert már korábban is, mintha legalábbis az atomtáska kódját kérdeztem volna tőlük, úgy reagáltak néhányan azok közül, akiktől a most eladott adonyi gabonatároló és kikötő új tulajdonosa, illetve az állami bukta felől érdeklődtem. Az állam ugyanis óriásit bukott a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) több mint 10 milliárdos MFB hitelével épített, végül mintegy 3 milliárd forintért eladott raktárbázison.
Korábban a Magtárház Kikötő Kft. 5,6 milliárdos vagyona nem fedezte a beruházásra adott MFB-hitelt, amit a társaság nem tudott visszafizetni. Az adonyi logisztikai bázis végül egészen pontosan 3 milliárd 57 millió forintért kelt el szeptemberben, bár a legutóbbi, augusztusi pályázati kiírás még 6,1 millió forintról szólt. Igaz, a Magtárház Kikötő Kft. elsőként kirendelt felszámolója ugyanezt a cégvagyont 2012-ben még 15 milliárdért próbálta eladni. Aztán a kormány a tulajdonos Magtárház Kft.-t kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté nyilvánította. Azóta bármilyen kötelezettségvállalás vagy kifizetés kizárólag a kijelölt vagyonfelügyelő, az NRN Kft. jóváhagyásával történhetett meg. Az NRN Kft. a cégvagyont először már csak 10,7 milliárdért hirdette meg, majd az ár több kiírással együtt egyre csökkent, egészen a mostani 3 milliárdig. Más kérdés, hogy az MFB a hírek szerint 13-16 milliárd forint (az összeg nyilvánosan a mai napig tisztázatlan) követelése maradt fenn a társasággal szemben.