„Az adakozás számos előnnyel jár az agyunk és az általános jóllétünk szempontjából – mondta el Dr. Bohács Krisztina, a Gem Tanulási Központ szakmai vezetője, intelligenciakutató. – A megosztás, az ajándékozás során az agyban két jutalomközpont kezd el szorosan együttműködni: az, amelyik akkor aktiválódik, amikor eszünk, valamint az, amely akkor lép működésbe, ha kisbabákkal foglalkozunk, vagy a szerelmünkkel töltünk el egy romantikus estét. A két jutalomközpont szoros együttműködése egy sokkal tartósabb boldogságérzetet okoz, mint amikor például magunknak vásárolunk valamit.
MRI vizsgálatok kimutatták, hogy már az ajándékozás gondolata is aktiválja az agy azon területeit, amelyek a jutalmazásért felelősek. Vagyis az agyunk „jutalmazza” a nagylelkűséget.
Az ajándékozás következtében önmagunkat is jobbnak, értékesebbnek érezzük, hiszen az ajándékozás egy altruisztikus magatartás, ami annyit tesz, hogy akár saját magunk hátrányára, a magunk kárán is segítünk másokat. Szoktunk úgy is fogalmazni, hogy a másoknak okozott öröm visszaáramlik ránk, és ez is igaz:
amikor egy jól megválasztott ajándékkal lepjük meg a szerettünket, és figyeljük az arcát, ahogy kibontja, az akkora adrenalin-löketet jelent a szervezetünk számára, mintha mondjuk fél napig sportolnánk”
– hangsúlyozta Dr. Bohács Krisztina.
Aki önkéntes munkát végez, tovább él
A kutatások kimutatták, hogy azok, akik rendszeresen jótékonykodnak, kisebb valószínűséggel szenvednek depressziótól, szorongástól és stressztől.
Emellett az adakozás összefüggésbe hozható a fizikai egészség javulásával,
például az alacsonyabb vérnyomással, a szívbetegségek kockázatának csökkenésével és a várható élettartam növekedésével. Az adakozás és a jobb egészségi állapot, illetve a hosszú élet közötti kapcsolat a stressz csökkenésének tudható be, amely gyakran összefügg a különböző egészségügyi problémákkal.
„Az ajándékozás hatására egyfajta „warm glow” azaz „meleg fény” járja át az agyat. A boldogságérzetünk szempontjából azonban nagy különbséget jelent, ha egy hozzánk közelálló személyről van szó – egy adományhoz képest, amelyről nem tudjuk pontosan, kihez fog eljutni. Az ajándékozás mellett az önkéntes tevékenység lehet még nagyon hasonló hatással a szervezetünkre – akár testhőmérséklet-emelkedést is eredményez (érezzük, ahogy „elönt a melegség”), és az egészségre ugyancsak jó hatással bír. A tetteken keresztül való segítségnyújtás tehát „egészségesebb”, mint a pénz- vagy ételadomány. Egy kutatás például kimutatta, hogy az idős korban,
hetven év körül végzett önkéntes segítségnyújtás 5 év alatt 44 százalékkal csökkentheti az elhalálozás esélyét, ha legalább heti négy órában végzik ezt a fajta tevékenységet!”
Fotó: Gem Tanulási Központ