Átlag felett nőtt az agrárszektor hitel- és betétállománya

Hírek Tóth Balázs
Tavaly a nemzetgazdasági átlagot kissé meghaladva, 11 százalékkal emelkedett az agráriumhoz és az élelmiszeriparhoz kapcsolódó vállalkozások hitelállománya Magyarországon. A Magyar Bankholding tagbankjaiban, a március 31-én egyesülő MKB Bankban és Budapest Bankbank, valamint a Takarékbankban még ennél is nagyobb mértékben, több mint 14 százalékkal nőtt az agráriumhoz és az élelmiszeriparhoz kapcsolódó vállalkozások hitelállománya. A bővülés oka elsősorban a termények tavalyi jelentős drágulása volt – közölte a Magyar Bankholding a figyelo.hu-val.

Emiatt rendkívüli mértékben megugrott az agrárcégek betétállománya. A Budapest Banknál, az MKB Banknál és a Takarékbanknál azzal számolnak, ha az aratásig nem enyhül az orosz-ukrán feszültség, akkor rekord közeli szinten maradnak a gabonaárak a globális és a hazai piacon is.

A beruházási és a forgóeszköz-hiteleknél egyaránt tapasztalt bővülés 3 százalékponttal meghaladta a piaci átlagot, a február második felében publikált statisztikai adatok szerint ugyanis a teljes agrár- és élelmiszeripari értékláncban érdekelt hazai vállalkozások összesített hitelállománya 11 százalékkal emelkedett 2021-ben. A majdnem 1600 milliárd forintos hazai összesített agrár-hitelállományból minden harmadik forintot a Magyar Bankholding tagbankjai nyújtották.

Az agrárvállalkozásoknál továbbra is népszerűek a támogatott konstrukciók, tavaly a három bankban az agrárhiteleken belül ezek a kölcsönök az átlagnál jobban nőttek 2020-hoz képest. Az NHP-kihelyezés majdnem 19, a Széchenyi Kártya termékeinek közvetítése majdnem 39, míg az EXIM termékeké 44 százalékkal bővült. A hitelállomány mintegy felét ezek a támogatott konstrukciók teszik ki.

Kiugró növekedés a betétállományban

Tavaly a betéteknél kiugró növekedést tapasztaltak a három banknál, a majdnem 20 százalékos emelkedésből a legnagyobb arányban az élelmiszeripari vállalkozások vették ki a részüket, 36 százalékkal nőtt az állományuk 2021 végére az egy évvel korábbihoz képest. A betétekről még nincsenek összbanki adatok, de a bankholding elemzői azzal számolnak, hogy a teljes szektorban hasonlóan magas szintet ért el a bővülés. Ez a rendkívüli eredmény elsősorban szintén a terménydrágulásra vezethető vissza.

A betétállomány nagyobb része továbbra is látra szóló, mert az élelmiszer-gazdasághoz kapcsolódó vállalkozások arra számítanak, hogy már rövid távon visszaforgatják a termelésbe, vagy beruházásokba a betéteiket.

Mozgalmas évre számítanak

A Magyar Bankholding elemzőinek prognózisa szerint az idei év a tavalyihoz hasonlóan mozgalmas lesz globálisan és a hazai piacon is, a kukorica árszintje érdemi hatást gyakorol majd az élelmiszer-gazdaságra. Globális szinten a déli féltekén januártól kezdődő nyári aratási munkák terméseredményei várhatóan hónapokig befolyásolják a gabonaárak alakulását, így az állattenyésztők takarmányköltségeit is.

A bizonytalanságot növeli az ukrajnai háborús helyzet, mivel Oroszország és Ukrajna is jelentős gabonaexportőr. A konfliktus, és a nyugati szankciók miatt kérdéses, hogy a kivitelre szánt áruk mekkora hányada tud megjelenni a világpiacon. A Takarékbank és a Magyar Bankholding agrárelemzői azzal számolnak, hogy ha aratásig nem csökken a feszültség, akkor fennmaradhatnak az idei, rekordszint közelébe emelkedett gabonaárak, és ez a hazai piacra is hatással lesz.

„Az évek óta meglévő nehézségek, az afrikai sertéspestis, a rekord közeli gabonaárak, az időjárás miatt hektikusan változó hozamok, valamint a megugró energiaárak mellett a napokban kirobbant háborús konfliktus még bizonytalanabbá teszi a kilátásokat a világ élelmiszer-gazdaságában. Ugyanakkor a kereslet továbbra is szinten marad, az esetleges további áremelkedések ellenére sem számítunk arra, hogy a vásárlók jelentős mértékben visszafognák élelmiszer-fogyasztásukat, a koronavírus-járvány is megmutatta, hogy az agrárium termékei iránt nem csökken a kereslet” – mondta Hollósi Dávid, a Takarékbank és a Magyar Bankholding agrár és élelmiszeripari üzletágának ügyvezető igazgatója.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink