A világgazdaság drámai átalakulása az olyan, korábban szinte kizárólag távol-keleti áruk forgalmazásában érdekelt vállalkozásokat is stratégiaváltásra készteti, mint az Armin Trade Kft. A mintegy ötmilliárd forint árbevételű, disztribútori tevékenységet végző társaság egy éve indult el a termék-előállítás irányába,
hosszabb távon pedig akár egy itthoni csipgyár létrehozását is lehetségesnek tartják.
Az Armin Trade Kft. elektronikai cikkek – elsősorban LED-es fényforrások –, barkácseszközök, szerszámok forgalmazásával foglalkozik. Termékeik 80-90 százaléka távol-keleti gyártású. A napokban korábbi, mintegy kétezer négyzetméteres raktár- és logisztikai kapacitásaikat megduplázva egy újabb csarnokot adtak át, amellyel együtt összesen hétezer raklapnyi áru egyidejű tárolására és kezelésére képesek. A kapacitásbővítés része a magyarországi gyártás és összeszerelés irányába történő elmozdulásnak, ami lehetővé teszi az alkatrészek tárolását, valamint egyes összeszerelési folyamatok állandó fejlesztését.
A cég története 13 éve kezdődött. Fontos mérföldkő volt számukra, amikor 2012-ben létrehozták az Avide világítástechnikai márkát.
Ebben megtestesül minden, amit az Armin Trade mint vállalat képvisel. Jelenleg kétezer saját fejlesztésű termékük van, s több millió darabot értékesítettek ezekből az elmúlt években itthon és Európa-szerte. Professzionális disztribútorként számos márka hazai és európai forgalmazását végzik. A társaság alapítója és irányítója, Kovács Sándor Zsolt szerint az általános drágulás, az áruhiány rövid távon fejfájást okoz nekik. „Ez egyértelműen negatív hatás, amellyel meg kell birkóznunk. Közép- és hosszú távon viszont lehetőséggé alakítható – mondta az ügyvezető. – Rövid távon a nyersanyagárak változásával, a kőolajár, a szállítási költség irdatlan mértékű, mintegy 400 százalékos növekedésével nem tudunk mit kezdeni. Jórészt kénytelenek vagyunk továbbhárítani a partnereinkre, ahogy mások is teszik. Hosszabb időszakot tekintve azonban éppen a szállítási költség megugrása az, ami az eddig túl drágának bizonyult európai előállítást versenyképessé teheti, helyzetbe hozhatja. A kínai gyártónak is többe kerül a fuvarozás, az ő terméke is megdrágul, szemben a helyben gyártott produktumokkal.”
„Más oldalról közelítve azt is fel kell ismernünk, hogy az áruellátás biztonsága szempontjából szintén tarthatatlan, hogy mindent a Távol-Keleten készítenek. Erre világított rá erőteljesen az olyan kulcstermékek krónikus hiánya, mint amilyenek a csipek. LED-csipet – miközben a mai világítástechnika alapja a fénykibocsátó dióda és a LED-lapka – az öreg kontinensen gyakorlatilag senki sem állít elő, így még mindig kénytelenek vagyunk az ázsiai importra támaszkodni. Ezen változtatni kell – meggyőződésem, hogy nem csupán hazai, de európai szinten is –, és lehetséges, hogy a Covid hatására el is indult a gondolkodás ebbe az irányba. Talán nemcsak a magyar kormányban, amely jó úton jár, hanem esetleg már odakint is megszületett a felismerés, hogy vissza kell hozni az alap gyártási folyamatokat.
Hogy ez megtörténhessen, olyan helyzetbe kell hozni az európai gyártókat, hogy függetlenedni tudjanak eddigi beszállítói piacaiktól.
Mindezeket végiggondolva kezdtük meg egy éve a saját gyártásra való átállást, melynek eredményeként ma már sok termékünk itthon készül” – fejtette ki a szakember.
A teljes cikk a Figyelő legfrissebb számában olvasható.
(Borítókép: Új csarnokot adtak át az Armin Trade Kft. logisztikai központjában, a Kishatár utcában. Kovács Sándor (középen) tulajdonos, ügyvezető – Armin Trade Kft. 2021.07.06. Debrecen. (Kiss Annamarie, Hajdú-Bihari Napló)