Nincs még egy vállalat, amely elmondhatja magáról, hogy két űrhajóst is „kinevelt”, ráadásul úgy, hogy nem is a világűr meghódítása a profilja. Mindennek a tetejébe két űrhajósával egy cég magyarországi egysége, a hatvani Bosch büszkélkedhet.
A Hunor magyar űrhajósprogram keretébenkét elhivatott mérnök nyithat új fejezetet 44 év elteltével a hazai űrhajózás történetében. Mindketten a Boschnál kezdték karrierjüket, dolgoztak a társaság hatvani jármű-elektronikai telephelyén, és rövidesen együtt vesznek részt az űrhajós kiképzés utolsó, egyesült államokbeli fázisában. Kapu Tibor kutatóűrhajós a Hatvanban töltött évek után a budapesti fejlesztési központ vezetője mellett dolgozott, míg Cserényi Gyula tartalékos kutatóűrhajós tíz évig erősítette a Bosch helyi csapatát – írja közleményében a Bosch.
A két űrhajós a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) önálló magyar kísérletekkel és magyar fejlesztésű műszerekkel vesz részt a küldetésben.
A magyarországi űripari cégek, a felsőoktatási intézmények és a kutatóintézetek a kifejlesztett eszközök és tudás révén űripari referenciát szerezhetnek, ami előfeltétele a világpiacra lépésnek. „Az űrben olyan kutatásokra nyílik lehetőség, amelyekre a hazai tudósoknak, kutatóknak csak 5-10 év múlva nyílna lehetősége” – mutat rá Cserényi Gyula aBosch podcastjában. A beszélgetést 2024. május 7-én rögzítették, még az előtt, hogy május 27-én bejelentették a két kiválasztottat. Ebben az is elhangzik, hogy a két mérnök a hatvani telephelyen sohasem találkozott, továbbá, hogy a Hunor-programba bekerült négy űrhajósjelöltet 250 jelentkező közül választották ki.
Mars-helikopter, műhold-stabilizáló, zajszonda – Bosch-innovációk az űrkutatásban
A Bosch is széles körű űripari referenciával rendelkezik, bár nem ez a fő profilja. Már a nyolcvanas évektől részt vett az űrkutatáshoz kapcsolódó fejlesztésekben. Többek között egy műhold-stabilizáló rendszert, az elmúlt években pedig a Mars-helikopterben található szenzort fejlesztett ki, amely eredetileg a mobiltelefonokhoz készült, ám az űrben is bevethető.
A jelenleg egyik legizgalmasabb és hatalmas lehetőséget jelentő, űriparhoz kapcsolódó Bosch-fejlesztés aSoundsee, amely a Nemzetközi Űrállomás berendezései által kibocsátott zajokat elemzi, és a mesterséges intelligencia segítségével kiszűri a hibás vagy a meghibásodáshoz közel járó eszközöket.
Ehető űrnövények, sugárvédelem, űrorvoslás – ebben is segíthet a magyar űrküldetés
Az űrkutatás története során több olyan termék is született, amely az életminőségünk javítását segítette elő, ilyen volt a karcmentes lencse, vagy a vezeték nélküli fülhallgató. A különböző speciális bevonatok, valamint a miniatürizálás területén is hatalmas fejlődés történt, hiszen az űrutazások során a magas költségek miatt fontos szempont a lehető legkisebb méret és a minimális súly. A Nemzetközi Űrállomás két speciális jellemzője egyedülálló a tudomány számára: ezek amikrogravitáció és a kozmikus sugárzás, így amagyar kutatások és eszközök is ebben az egyedi környezetben vizsgáznak majd.
Ateljes cikk itt olvasható.Fotó: Bosch Magyarország