Adóemelések Romániában

Hírek M.J.
A bukaresti kormány a pénteken elfogadott adóügyi módosításoktól az idén 1,19 milliárd lej (csaknem 241 millió euró), jövőre pedig több mint 10,5 milliárd (2,03 milliárd euró) lej pluszbevételt remél. Adrian Câciu pénzügyminiszter a kabinet ülését követő sajtótájékoztatón közölte: néhány intézkedés augusztus elsejétől, a legtöbb azonban januártól lesz érvényes.

A jövő hónaptól hatályos módosítások között említette a dohánytermékek és az alkoholos italok jövedéki adójának emelését, valamint azt, hogy a jelenlegi 30 ezer lejről 10 ezer lejre csökken a felső határ, ameddig adókedvezményre jogosultak az építőiparban és az élelmiszeriparban tevékenykedők.

Januártól a jelenlegi 5-ről 9 százalékra emelkedik a szállodákban, éttermekben és étkeztetési cégeknél alkalmazott áfakulcs. Az édesített italok az eddigi kedvezményes, 9 százalékos áfája helyett az általános, 19 százalékos kulcsot alkalmazzák majd.

Az osztalékadó a jelenlegi 5-ről 8 százalékra emelkedik, a szerencsejátékokból származó jövedelmekre pedig progresszív adót vetnek ki. A dohánytermékre és a szeszesitalokra kivetett illeték következő évben is emelkedni fog.

Ugyancsak jövő év elejétől a jelenlegi 1 millió euróról 500 ezer euróra csökken a bevételhatár, ameddig egy vállalat mikróvállalkozásnak minősül. A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy a mikróvállalkozásoknak rendelkezniük kell legalább egy alkalmazottal, és a kiscégek tanácsadási és menedzsment-tevékenységéből származó jövedelmét 20 százalékban korlátozzák. Kizárják a mikróvállalkozások által választható tevékenységi körök közül a banki, a biztosítási és a tőkepiaci tevékenységet, valamint a szerencsejátékokat.

A kormányülés előtt Nicolae Ciucă miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy az adóügyi módosításokat előzőleg közvitára bocsátották, és egyeztetéseket folytattak a tervezett intézkedésekről az üzleti szféra, illetve a munkadók és a munkavállalói szervezetek képviselőivel, de kikérték a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap véleményét is. A tervezetbe foglalt intézkedések egyrészt bizonyos kivételek megszüntetésére irányulnak, másrészt stabilitást és a kiszámíthatóságot hivatottak biztosítani az üzleti szféra számára a befektetések ösztönzése érdekében.

Ciucă kiemelte, a héten közzétett statisztikai adatok szerint a legutóbbi öt hónapban 53,1 százalékkal nőttek a külföldi közvetlen tőkeberuházások Romániában. Ez azt igazolja, hogy a kormány eddigi és jövőbeni intézkedései ösztönzőleg hatnak a beruházásokra, segítik a munkahelyek megőrzését és új munkahelyek teremtését.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink