Adatbázis készült az 1956 utáni megtorlás résztvevőiről

Hírek
E héten mutatja be a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) azt a nyilvánosan is elérhető adatbázist, amelyben az 1956-os forradalmat és szabadságharcot követő megtorlások résztvevőiről összegezték a hozzáférhető adatokat - mondta el az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában a testület elnöke.

Földváryné Kiss Réka közölte: 110 ezer oldalnyi anyag feldolgozásával készült el a körülbelül ezer ember – zömében vizsgáló – tevékenységét, életútját bemutató adattár, feltárva a forradalom előtti pályájukat éppúgy, mint azt, hogy mit kaptak "jutalmul" a megtorlásokban való részvételért.

NEB elnöke hangsúlyozta, a kutatók számára éppúgy fontos a másfél éves munkával összeállított adattár, mint az érdeklődő közönségnek. Megjegyezte, 1956 után 125 per indult a forradalom résztvevői ellen, és az eljárások végén 230 embert akasztottak fel.

Borítófotó: Lucie Orbók, a Cseh Centrum igazgatója, Földváryné Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke, Sipos Ildikó, a Szlovák Intézet igazgatója és Joanna Urbańska, a Lengyel Intézet igazgatója (b-j) a Visegrád – Közös emlékezet? 1956-1968-1981 című konferencián az Országház Vadásztermében 2018. május 25-én. A rendezvényt a Nemzeti Emlékezet Bizottsága, valamint a Kelet- és Közép-Európa Kutatásáért és Képzéséért Alapítvány szervezte. (MTI Fotó: Mohai Balázs)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink