A kötelező újításokat ugyan elvégezte az Apple az iPhone 16-os készülékcsaládon, de az igazi almás forradalomra még várni kell. Szeptember 20-án került forgalomba az Apple új, 16-os szériája négy kivitelben. Az alap iPhone 16 mellett ismét kapunk Plus-, Pro- és Pro Max-változatot is a telefonból. A Világgazdaság egy iPhone 16 Pro modellt tesztelt
iPhone 16 Pro: megfog a külső
A készüléken első ránézésre nem látunk semmi újat vagy meglepőt, kivéve a váltásnál megszokott új színösszetételt. A Pro- és Pro Max-modellek
- fekete,
- fehér,
- natúr és
- sivatag színű
verziókban érhetők el.
Az iPhone 16 Pro kijelzője a tavalyi szériánál valamivel nagyobb, 6,3 hüvelykes, a Pro Max pedig a telefon eddigi legnagyobb, 6,9 hüvelykes kijelzőjét kapta. Valójában a telefon önmagában nem lett nagyobb, hanem a kávát, a kijelzőt körbefogó keretet tudták egy leheletnyivel vékonyabbra tervezni a mérnökök, hogy nagyobb felületet kapjunk így.
Szemből nézve ugyanaz, mint a 15-ös sorozat: a készülék rendezői balján a némító gomb helyett ismét egy programozható gombot találunk, amihez különböző funkciókat rendelhetünk hozzá. Ilyen például a zseblámpa. Ez a gomb már a 15-ös Pro- és Pro Max-készülékeken is megtalálható volt, a különbség most annyi, hogy megkapták ezt az alap iPhone 16- és Plus-modellek is. A rendezői jobbon az új kameragomb kapott helyet (erről még később írunk).
Az új iPhone egyébként Ceramic Shield üvegkijelzőt kapott, ami rendkívül jól állja az ütéseket, a karcokkal szemben sajnos ugyanakkor már nem annyira ellenálló. (Védőfólia beszerzése legyen az új tulajdonosok első dolga.)
A készülékcsalád Pro- és Pro Max-verziói ismét megkapták a titán keretet, ennek ellenére a telefon viszont nehezebb lett, mint a tavalyi, 15-ös modellek. Ennek oka pedig nem más, mint a nagyobb akkumulátor.
iPhone 16 Pro: a belső megtart
Az új generációs iPhone igazi varázsa a burkolat alatt rejlik. A hardver kegyetlenül erős lett, a 16 Pro bátran ringbe szálhat ezen a téren bármelyik vetélytárssal. A telefon belsejében az új Apple A18 Pro-csip zakatol, hatmagos processzorral, illetve 8 gigabyte RAM-mal. Ennek köszönhetően a telefon 20 százalékkal gyorsabb lett az elődjeinél. A Pro-készülékek az Apple legjobb fotós és videós telefonjai, a legjobb üzemidővel rendelkeznek az almás mobilok közül.
Ezekkel az erőgépekkel az iPhone 16 Pro mindent elfuttat, amivel csak meggyötörné a felhasználó. A legnagyobb mobilos játékok is konzol szintű grafikával mennek a telefonon. Ha nagyon meghajtjuk a készüléket, lehet érezni a melegedést. Ez a probléma még a töltésnél jöhet elő, de az egyszerű használatnál nem kell emiatt aggódni.
Ami a töltést illeti, fontos megjegyezni, hogy az iPhone 16-széria a kötelező irányelveknek megfelelően USA C-töltőt kapott. Ez az egyik legkellemesebb az új sorozatban, miután végre bármilyen más készülék töltőjére is rá lehet dugni a telefont, nem kell mindig a táskában tartani iPhone-töltőt.
A szokásos forgatókönyv: új iPhone, jobb kamera
Fontos újítás lett az iPhone 16 esetében a kameragomb megjelenése. Érdekes belegondolni, hogy Steve Jobs még életében mondta azt, az iPhone-nak egyáltalán nincs szüksége gombokra, bár Tim Cook látszólag más véleményen van. Hogy a kevesebb ez esetben több-e, a pénztárcánkkal tudjuk jelezni a cégnek.
A kameragombbal csak a kamerafunkciók elérésére használható. Ez egy több szinten lenyomható gomb. Véletlen érintésekkel szerencsére nem hívhatjuk állandóan elő a kamerát, zárt képernyő alatt pedig nem is csinál semmit.
Egyszeri lenyomással előhozza a fényképezőt, erős lenyomással ráadásul el is készíti a fényképet. Nyomva tartással forog a videó. Gyengébb lenyomással először a zoomot lehet elővarázsolni (itt az állítás már körülményesebb, mint várhattuk volna). Persze, nem lehetetlen megszokni, de a teszt ideje alatt nekünk mégsem sikerült. A gombot kétszer enyhén lenyomva a beállításokat kapjuk meg.Az alapmodellek is megvan most már a széles látószögű kamera. Az iPhone 16 Pro 48 megapixeles hátlapi kamerát kapott (előlapi 12 megapixel), és továbbra is képes makrófotók készítésére. Az A18 Pro-csipnek hála az exponálás villámgyors, akár videó szintű képsorozatot is lehet készíteni a gomb nyomkodásával. A videókat már 4K 120 fps-minőségben is lehet rögzíteni, ami filmszerű látványt ad, illetve az ultra lassítási opció is megjelent. Ezzel a technikával rögzítették a világhírű The Weeknd legutóbbi klipjét is. Érdekesség, hogy az iPhone 16 újdonságait bemutató promóciós kisfilmet a magyar fővárosban forgatták.
Megjelenéskor ez csak egy félkész termék
Rendkívül fájdalmas, hogy a Apple Intelligence megjelenéskor még nem elérhető a telefonokra, hiszen ez lett volna az az újdonság, ami igazán érdekesség tehette volna az iPhone 16-os szériát. Az első bemutató rendezvényektől kezdve mesterséges intelligenciával reklámozták – a telefon most itt van, az MI meg még várat magára.
Egyelőre nincs is információ arról, hogy mikor kapjuk meg az Apple Intelligence-et. A vállalat azt ígérte, hogy az MI még az ősszel beköltözik az almás készülékek gépházába, de ez csak az Egyesült Államokra vonatkozik. Arról, hogy Európában mikor kapjuk meg a fejlett MI-t, még semmit sem tudni. Enélkül az iPhone 16 egy félkész termék benyomását kelti.
Az iPhone 16-os széria árai
Az Apple nem emelt árat az előző évhez képest, az új iPhone készülékek változatlan áron kerültek a boltokba. A belső tárhely mérete befolyásolhatja az árat, de az alapváltozatokban így alakultak az árcédulák:
- iPhone 16 – 400 000 forint
- iPhone 16 Plus – 450 000 forint
- iPhone 16 Pro – 500 000 forint
- iPhone 16 Pro Max – 600 000 forint
A cikk itt olvasható.
Címlapfotó: AFP