A háború és a szankciós energiaválság okozta nehéz gazdasági körülmények ellenére a kormány folytatja az adócsökkentést és adóegyszerűsítést; a Pénzügyminisztérium kedden nyújtja be az Országgyűlésnek a jövő évi adótörvényeket, amelyek nemcsak megőrzik a családokat és a vállalkozásokat támogató alacsony adókat és adókedvezményeket, hanem tovább bővítik azokat – így fogalmazott a minisztérium közleményében.
Számos újdonságot hoznak a 2024-es – és egyes esetekben a 2025-ös – évre a benyújtott adómódosító törvényjavaslatok:
- Folytatódik az egyes szektorokat érintő különadók fokozatos kivezetése: a reklámadó felfüggesztését meghosszabbítják egy évvel, a közműadót első körben részben, majd 2025-től teljesen kivezetik.
- Egyszerűbbé válik többek között a személyi jövedelemadó- és járulékszabályozás, valamint változnak az e-nyugtára és a nyugtaadat-szolgáltatásra vonatkozó áfa-szabályok.
- Az E-pénztárgép rendszer bevezetésével Magyarország elsőként teheti általánossá az e-nyugtát az Európai Unióban.
- A kormány 2025-től jelentősen egyszerűsíti az egyéni vállalkozók adózását is.
A minisztérium jelezte, hogy a globális minimumadóról szóló irányelvet egy külön törvényjavaslattal ültetik át a hazai szabályozásba oly módon, hogy egyúttal a magyar adórendszer versenyképességét is megőrzik. A tervezett szabályozás kizárólag a legnagyobb – cégcsoport szinten 750 millió eurót meghaladó – bevétellel rendelkező multinacionális vállalatcsoportokat érinti. A szabályok finomításában Magyarország a régió legaktívabb országaként vett részt, amelynek eredményeként sikerült elérni, hogy a Magyarországon keletkezett jövedelem csak Magyarországon adózzon, a beruházások kedvezményben részesülhessenek, és a hazánkban megfizetett adók széles körét figyelembe vegye a szabályozás – írták.
A cikk teljes terjedelemben a Világgazdaságban olvasható
Címlapkép: Kallus György / Világgazdaság